szerző:
MTI/hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az egykori francia gyarmaton elkövetett puccs miatt már regionális háború fenyeget Nyugat-Afrikában.

A Nigerben tartózkodó francia állampolgárokat kedden a niameyi francia nagykövetség szöveges üzenetben arról értesítette, hogy "hamarosan repülőgépes evakuáció kezdődik", amit a párizsi francia külügyminisztérium is megerősített.

Catherine Colonna francia külügyminiszter kedd esti tájékoztatása szerint az első gép több mint 260 francia állampolgárral a fedélzetén szállt fel Niameyből, ez a gép a BBC szerint este meg is érkezett Párizsba.

Nigerben és a szomszédos Csádban jelenleg 2500 francia katona állomásozik, miközben a Nigerben tartózkodó francia polgári személyek számát 600 körülire becsülik.

A francia hadsereg szerint ugyanakkor egyelőre nincs napirenden a francia katonák evakuálása, a kimenekítési művelet csak civilekre vonatkozik, francia és európai állampolgárokra.

A katonaság szerint tegnap összesen három 200 fős kapacitású repülőgép indult el egy dél-franciaországi katonai támaszpontról Niamey polgári repülőterére.

 

Katonai puccs orosz zászlókkal - pár éve egész más benyomást tett ránk a Rejtő Jenő-regénybe illő Niger

Hogy került a világ figyelmének középpontjába Niger, és mi köze van az afrikai országban történteknek Putyinhoz és a Wagner-zsoldosokhoz? Mi a szegénységen kívül egész mást láttunk a világ egyik legfejletlenebb országában: vörös-sárga sivatagi monotóniát, parázson sült kecskefejet és - utalásként a francia gyarmati időkre - croissant-t.

Kedd délelőtt az olasz külügyminiszter is tudatta, hogy az olasz kormány repülőgépet küld azokért az olaszokért, akik Niameyben vannak, és el szeretnék hagyni a nigeri fővárost.

A Mohamed Bazoum nigeri elnököt múlt szerdán megbuktató hadsereg azzal vádolta Franciaországot, hogy katonailag be akar avatkozni Nigerben, amit Párizs tagad.

A puccs támogatói vasárnap a niameyi francia nagykövetség előtt tiltakoztak, és a több ezer ember be akart hatolni a külképviselet épületébe, de végül könnygázzal feloszlatták a tüntetést. A hatóságok tájékoztatása szerint a demonstrációban "hatan megsérültek, őket a niameyi kórházakban ápolják".

A német külügyminisztérium a nap folyamán azt ajánlotta valamennyi Niameyben tartózkodó német állampolgárnak - kevesebb mint száz emberről van szó, akik nem dolgoznak sem a nagykövetségen, sem a hadseregnek -, hogy fogadják el Franciaország ajánlatát.

A spanyol külügyminisztérium is a Nigerben tartózkodó mintegy hetven állampolgára kimenekítésére készül.

Az Egyesült Államok egyelőre nem hozott semmilyen döntést az evakuálással kapcsolatban - közölte kedden a Fehér Ház. "Semmilyen utalást nem kaptunk arra nézve, hogy amerikai állampolgárokat vagy létesítményeket közvetlen veszély fenyegetne Nigerben" - közölte újságírókkal John Kirby, a Nemzetbiztonsági Tanács szóvivője.

A Nyugat-afrikai Államok Gazdasági Közössége (ECOWAS) vasárnap Abujában tartott rendkívüli tanácskozásán szankciókkal sújtotta a nigeri katonai hatalomátvétel vezetőit.

Az ECOWAS erő alkalmazását is kilátásba helyezte, egy hetet biztosítva a nigeri puccsistáknak arra, hogy visszahelyezzék a hatalomba Mohamed Bazoum elnököt. Az utóbbi döntést Niger nyugati partnerei, köztük Franciaország is támogatta.

A Nigerben múlt szerdán puccsot végrehajtó katonai junta hétfőre legkevesebb 180 kormányzati politikust tartóztatott le.

A szomszédos Burkina Faso és Mali, ahol szintén katona junta van hatalmon, hétfő este szolidaritását fejezte ki a nigeri puccsistákkal, és közölte, hogy minden, a Mohamed Bazoum elnök hatalomba történő visszahelyezésére irányuló katonai beavatkozást a két országnak szóló "hadüzenetnek" tekintenek, és kivonulnak az ECOWAS-ból.

Jevgenyij Prigozsin, a Wagner orosz magán zsoldoshadsereg alapítója, akinek a fegyveresei Maliban állomásoznak, a múlt héten üdvözölte az államcsínyt, és közölte, hogy a zsoldosai képesek a rend helyreállítására.

A Kreml az alkotmányos rend mielőbbi visszaállítását szorgalmazta.

Az egykori francia gyarmat Niger, a világ egyik legszegényebb országa, a világ hetedik legnagyobb urántermelője.

 

Egy hetet kaptak a puccsisták, vagy az afrikai államok erővel tesznek rendet Nigerben

A nyugat-afrikai államok gazdasági szervezete Csád ideiglenes államfőjét küldte Niger fővárosába, hogy tárgyaljon a puccsot végrehajtó katonákkal, és egyidejűleg kemény gazdasági szankciókat jelentett be a törvénytelen rezsimmel szemben. A Nyugat attól tart, hogy a Wagner áll a puccs mögött a világ harmadik legszegényebb országában.

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!