szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Két drón, a szakértők szerint az afrikai harcmodortól meglehetősen idegen módon hajtott végre több támadást is a szudáni polgárháborúban küzdő egyik fél, az RSF fegyveresei ellen.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

Ukrán különleges erők csaphattak le a Wagner által támogatott milíciára Szudánban – írja a CNN. A portálhoz több olyan videó jutott el, amin valakik drónokkal támadják a szudáni polgárháborúban küzdő egyik fél, az RSF fegyvereseit. Az ukrán érintettséget egy a portálnak nyilatkozó kijevi forrás sem zárta ki, miközben az ukrán katonai hírszerzés szóvivője, Andrij Juszov sem megerősíteni, sem cáfolni nem kívánta az értesüléseket.

A portál szerint az ukrán érintettséget támasztják alá a drónok típusai, amiket gyakran látni az ukrajnai harcokban, továbbá az egyik videón látható a drón földi kezelőfelülete, amin ukrán nyelvű felirat is szerepel. A CNN geolokalizálta a támadásokról készült felvételeket és ezek többségét a Sambat hídon rögzítették, ez köti össze a szudáni fővárost, Kartúmot a Nílus nyugati partján fekvő Omdurmánnal.

Hat dróncsapás a hídon közlekedő kisteherautókat vette célba. Nyolc másik támadás parkoló járműveket, épületeket és fegyvereseket ért Omdurmánban és Ombada nyugati külvárosában, ahol a szudáni hadsereg az elmúlt hetekben számos légitámadást hajtott végre az RSF állásai ellen. Ezekben a beszámolók szerint több civil életét követelték.

A közösségi médiában megjelent információk alapján a támadások szeptember 8-án történtek, mindössze két nappal azt követően, hogy egy 100 járműből álló Wagner-konvoj belépett az ország területére Csád felől.

A polgárháború még idén tavasszal robbant ki Szudánban az Abdel-Fattah al-Burhan tábornok által vezetett hadsereg és a Mohamed Hamdan Dagalo tábornok által irányított félkatonai szervezet, a Gyorsreagálású Erők (RSF) között robbant ki.

Elemzők és kutatók azt feltételezik, hogy a Kreml Prigozsin júniusi sikertelen lázadása után a Wagnernek az orosz védelmi minisztériumba való beolvasztására irányuló nagyobb erőfeszítés részeként megszilárdította az ellenőrzést a zsoldoscsoport afrikai tevékenysége felett.

Prigozsin nem sokkal azelőtt tért vissza Afrikából Oroszországba, hogy Moszkva mellett lezuhant a repülőgépe. Két nappal a halála után Junusz-Bek Jevkurov orosz védelmi miniszterhelyettes öt, a Wagner hagyományos afrikai terepeinek számító országot érintő körútra indult. Ezek: Líbia, Szíria, Mali, Burkina Faso és a Közép-Afrikai Köztársaság voltak.

Szudánról nem nagyon szólnak ilyen híradások, ugyanakkor azt tudjuk, hogy korábban a szudáni aranybányákat a Wagner fegyveresei biztosították.

„Többször kérdeztük a Kremlt az RSF Wagner általi támogatásáról, és azt mondták, hogy erről nincs információjuk” – mondta a CNN-nek egy magas rangú szudáni forrás. „Számunkra ugyanakkor a Kreml és Wagner egy és ugyanazzá vált”.

Miközben Oroszországgal harcol, Kijev stratégiai jelentőséget tulajdonít a tengerentúli kapcsolatok elmélyítésének, beleértve az afrikai országokat is. Dmitro Kuleba ukrán külügyminiszter az elmúlt évben háromszor utazott a kontinensre, és több mint 10 országot látogatott meg.

„Oroszországnak két eszköze van az afrikai jelenlétének fenntartásához, ezek a propaganda és a Wagner" – mondta Kuleba az Agence France-Presse-nek adott interjújában. „A mi stratégiánk nem az, hogy Oroszországot felváltsuk, hanem az, hogy Afrikát kiszabadítsuk Oroszország szorításából” – tette hozzá.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!