szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Csúszik a négy naposra tervezett tűzszünet kezdete Izrael és a Hamász között, amelynek során izraeli túszokat és Izraelben bebörtönzött palesztinokat adhatnak át egymásnak a háborús felek.

Izrael háborúban
A Hamász 2023 őszi brutális támadása óta Izrael előbb Gázában, majd Libanonban kezdett ellenoffenzívát, hogy megtörje az Irán által támogatott szélsőségesek állandó fenyegetését és kiszorítsa szomszédságából a terroristákat. Az eszkalálódó háború legfontosabb fejleményeiről folyamatosan beszámolunk.
Friss cikkek a témában

Most érkezett

Tüntetők zavarták meg a hálaadásnapi menetet New Yorkban

Palesztinpárti és klímavédő tüntetők zavarták meg csütörtökön New Yorkban a hagyományos nagyszabású hálaadásnapi felvonulást, amely turisták és érdeklődők tízezreit vonzza Mannhattan utcáira.

A felvonulás útvonalán az aktivisták transzparensekkel vonultak ki, néhányan pillanatragasztóval az aszfalthoz rögzítették magukat, valamint vörös festékkel öntötték le egymást. A transzparenseiken az állt, hogy "Szabadságot Palesztinának és a bolygónak!". A rendzavaró csoport tagjait a kiérkező rendőrök távolították el, és őrizetbe vették. A felvonulás útvonalának másik pontján palesztin zászlókat lobogtató tüntetők az elmúlt hetekben megszokottá vált palesztinpárti és Izrael-ellenes mondatokat kiabáltak.

New Yorkban a Macy's Hálaadásnapi Felvonulást (Macy's Thankgiving Day Parade) 1924 óta rendezik meg. Az idei menetben, valamint a szervezésben nyolcezer ember vett részt. Fúvószenekarokat, táncosokat, zsonglőröket, különböző feldíszített autókat és óriási felfújt bábukat láthatott a több tízezres közönség Manhattan utcáin több kilométer hosszan. A felfújt figurák közül több jól ismert képregény- és rajzfilmhősöket jelenített meg, és a legnagyobbak mérete a 10 métert is meghaladta. A felvonulási menetet idén egy alabamai egyetem, az Alabama A&M University 258 tagú fúvószenekara vezette.

Hálaadás alkalmából az Egyesült Államok más nagyvárosaiban is tartottak ünnepi parádét, a legrégibb ilyen esemény a philadelphiai, amelyet először 1920-ban rendeztek meg, a New York-ival egyidős a Detroit városában tartott felvonulás, amely szintén jövőre lesz 100 éves.

Hálaadás napján számos jótékonysági eseményt is tartanak, köztük sporteseményeket. Washington elővárosában, a Maryland állambeli Bethesdában több ezer résztvevővel rendezték a hagyományos Turkey Chase, azaz Pulykakergetés nevű futóversenyt, amelynek nevezési díjából a YMCA ifjúsági szervezetet támogatják.

A Hálaadás az Egyesült Államokban az egyik legfontosabb családi ünnep, minden év novemberének negyedik csütörtökén tartják, amelyen a hagyomány szerint az őszi betakarítási időszak után adtak hálát a termésért. Ilyenkor a tradicionális étel a pulyka, amelyből mintegy 200 millió kerül az amerikai családok asztalára zöldségkörettel és áfonyaszósszal.

(MTI)

Percről percre
Sorrend megfordítása

1 2

A Vöröskereszt és a Vörös Félhold közlik, hogy részt vesznek a túszok Egyiptomon keresztül történő Izraelbe szállításában

A Vöröskereszt és a Vörös Félhold bejelentette, hogy részt vesznek a Gázában fogva tartott túszok Izraelbe való visszaszállításában. Közleményük szerint a túszok a Gázai övezet déli részén lévő rafahi határátkelőn keresztül jutnak át Egyiptomba, majd a Vöröskereszt segítségével szállítják őket Izraelbe.

(Haaretz)

IDF szóvivő: A Hezbollah rakétasorozatából több mint 20 rakéta Libanonban csapódott be

Avichay Adraee, az IDF szóvivője arabul kommentálta a Hezbollah ma délelőtt Izrael északi része felé indított nagyszabású, közel 50 rakétát tartalmazó sortüzét, és elmondta, hogy a hadsereg műveleti rendszerei szerint a lövedékek közül több mint 20 rövid időn belül Dél-Libanonban landolt.

„A támadás gazdasági károkat okozott Rmeish, Ain Ebel és Yaroun falvakban” – áll Adraee közleményében.

(Times of Israel)

Fokozódhatnak az izraeli hadműveletek a tűzszünet előtt

Az izraeli hadműveletek még fokozódhatnak a tűzszünet előtt – közölte az IDF szóvivője. Minden a megszokott ügymenet szerint zajlik – mondta Richard Hecht, cáfolva azt az elképzelést, hogy Izrael visszafogná a gázai hadműveleteket a harcok helyi idő szerint holnap reggel 7 órakor kezdődő szüneteltetése előtt.

Közben ma légicsapás érte a déli Han Junisz városát, több ember, köztük újságírók is megsérültek – közölte az Associated Press.

(Sky News)

A Hamász átadta Egyiptomnak az először szabadon engedendő túszok névsorát

A Gázai övezetet uraló Hamász iszlamista terrorszervezet átadta Egyiptomnak azon tíz izraeli túszának a névsorát, akit először fog szabadon engedni a fogolycsere-megállapodás keretében - jelentette csütörtökön a helyi média.

Továbbra is vannak vitás kérdések, ugyanis a Hamász azt követeli: a túszokat Egyiptomba szállítsák, Izrael viszont ragaszkodik ahhoz, hogy a Vöröskeresztnek adják át őket, és tőlük egyenesen Izraelbe kerüljenek.

Izrael azt is követeli, hogy a Vöröskereszt a Gázai övezetben meglátogathassa azokat az izraeli túszokat, akiket nem engednek el az első csoportban, de ezt a Hamász ellenzi.

Az izraeli hadsereg és a Sin Bet belbiztonsági szolgálat hivatalosan bejelentette, hogy letartóztatták Muhammad Abu-Szalmiját, az es-Sifá Kórház igazgatóját, miközben a humanitárius folyosón az övezet déli része felé tartott. Azért tartóztatták le, mert az izraelieknek állításuk szerint számos bizonyítékuk van arra, hogy az igazgató tudott arról: a kórház a Hamász főhadiszállásaként szolgált.

A hadsereg közleménye szerint a Hamász a kórház erőforrásait - egyebek között az elektromos áramot - használta a kórház alatti alagútrendszere működtetéséhez, és sok fegyvert tárolt a kórházban és annak környékén. Emellett az alagútrendszer az október 7-i terrortámadásra adott izraeli ellenoffenzíva után a terroristák menedékhelye lett, sőt, több izraeli túszt is odavittek. Egy boncolási jegyzőkönyv alapján a 19 éves Noa Marciano katonanőt is a kórház területére vitték, és később ott gyilkolták meg.

Csütörtökön a katonai szóvivők bejelentették, hogy a Hamász alagútrendszerét eddig 170 méter hosszan tárták fel az es-Sifá Kórház alatt. Az alagútrendszert használóik alkalmassá tették arra, hogy megszakítás nélkül hosszú ideig ott tartózkodhassanak.

Az izraeli hadsereg készül a tűzszünetre és a fogolycsere-megállapodás végrehajtására, de a vezérkari főnök arra utasította az összes egységet, hogy mindaddig, amíg meg nem kapják meg a tűzszüneti parancsot, a hadművelet tervei szerint folytassák tevékenységüket.

A hadsereg célja a jelenlegi állapotok befagyasztása, az övezet északi és déli része közötti zár fenntartása, megakadályozandó, hogy a délre menekült Hamász-fegyveresek vissza tudjanak térni északra. A hadseregben úgy vélik, a Hamász arra fogja használni a tűzszünetet, hogy felmérje szervezeti helyzetét a Gázai övezet északi részén, és azt, hogy eddig mekkora kár érte.

Csütörtökön is számos rakétatámadás érte Izraelt Libanonból. Az ottani síita mozgalom, a Hezbollah azt közölte, hogy 48 rakétával támadott. A tűzoltóknak több olyan tüzet kellett eloltaniuk, amelyet az elfogott rakéták lehullott darabjai okoztak.

(MTI)

Az izraeli miniszterelnöki hivatal megerősítette, hogy megkapta a pénteken szabaduló túszok előzetes listáját

Az izraeli miniszterelnöki hivatal megerősítette, hogy megkapta a várhatóan pénteken szabaduló túszok előzetes listáját. A közlemény szerint a kijelölt tisztviselők ellenőrzik a lista részleteit, és jelenleg is minden családdal kapcsolatban állnak.

(Haaretz)

A brit külügyminiszter, a belga és a spanyol kormányfő látogatott Izraelbe

David Cameron, az Egyesült Királyság külügyminisztere, Alexander De Croo, Belgium és Pedro Sánchez, Spanyolország miniszterelnöke látogatott csütörtökön Izraelbe – jelentette a helyi média

David Cameron Eli Kohen izraeli külügyminiszterrel együtt megtekintette a Hamász iszlamista terrorszervezet október 7-i terrortámadásában legsúlyosabban érintett Beeri kibucot.

„A világ vezetőinek saját szemükkel kell látniuk a Hamász atrocitásait" – mondta Kohen, és felszólította Cameront, hogy tegyen lépéseket az ENSZ Biztonsági Tanácsa 1701-es határozatának végrehajtása érdekében, és ezzel akadályozza meg, hogy a háború kiterjedjen a libanoni határra.

Az ENSZ-határozat a 2006-os második libanoni háborút zárta le, felszólította a Hezbollahot és Izraelt minden hadművelet azonnali beszüntetésére, s a többi között az összes libanoni fegyveres csoport leszerelésére, s a Litáni folyótól délre csak az ENSZ UNIFIL egységének és a libanoni hadseregnek a jelenlétét engedélyezi.

Kohen köszönetet mondott Cameronnak Izrael támogatásáért, és hangsúlyozta országa elkötelezettségét a harc folytatására a Hamász felszámolásáig és a túszok szabadon bocsátásáig.

Jichák Hercog izraeli államelnök csütörtökön a jeruzsálemi elnöki rezidencián fogadta a spanyol és a belga miniszterelnököt. „Hálásak vagyunk támogatásukért és szolidaritásukért, hiszen nemzetünk mély fájdalmat szenved, véget nem érő borzalmakat" – emlékeztetett az államfő az október 7-i támadásra.

„Ezen a hétvégén a világ a nők elleni erőszakkal szembeni küzdelem nemzetközi napját ünnepli. Sajnos a nemzetközi közösség hallgatott, különösen azok a nemzetközi szervezetek, amelyeknek foglalkozniuk kellett ezekkel az október 7-én történt kegyetlen bűncselekményekkel. Világos bizonyítékaink és tanúvallomásaink vannak nemi erőszakról, szexuális visszaélésről és szörnyűségekről, és a világ hallgatott. Azt várjuk a nemzetközi közösségtől, különösen a nemzetközi szervezetektől, hogy határozottan lépjenek fel ezekkel az atrocitásokkal szemben" – közölte Hercog.

„Kritikus órákban várakozunk és imádkozunk a túszok első csoportjának visszatéréséért, valamint a tűzszünet megkötését. Reményt akarunk adni a poklot megélt családoknak, hogy láthassák a kisbabákat, gyerekeket és felnőtteket, nőket, hogy mindannyian hazatérjenek" – hangsúlyozta az izraeli államfő.

„Azért is vagyunk itt, hogy megvitassuk a gázai humanitárius helyzetet, amely nagyon fontos Izrael és minden érintett fél számára. Izrael jelentős lépéseket tesz a gázai humanitárius helyzet javítása érdekében az ENSZ-szel és az arab országokkal együtt" – tette hozzá Jichák Hercog.

„Hazám, Spanyolország osztozik Izrael fájdalmában és bánatában. Ismételten elítéljük az október 7-i megdöbbentő terrorcselekményeket. Üdvözlöm a megállapodást, amely lehetővé teszi számos túsz szabadon bocsátását és a humanitárius szünet megteremtését" – mondta Sánchez.

„Október 7-én kínok között ébredtünk. Olyan dolgokat láttunk, melyekről nem gondoltuk volna, hogy valaha is látni fogjuk. Az Ön oldalán állunk az izraeli nép védelmében, önvédelmi jogainak védelmében, hogy megvédje magát a terrortámadásokkal szemben. Az antiszemitizmus nem elfogadható, és veszélybe sodorja a zsidókat szerte a világon. Érezzük, és segíteni akarunk" – válaszolt Hercognak Alexander de Croo belga miniszterelnök.

„Ártatlan civilek túszul ejtése háborús bűn, elfogadhatatlan, és nagyon remélem, hogy a mai nap egy lépés előre az ártatlan emberek kiszabadítása felé" – tette hozzá.

(MTI)

Palesztin Egészségügyi Minisztérium: Ciszjordániában, Rámalláh közelében az IDF lelőtt egy 46 éves palesztin férfit

A palesztin egészségügyi minisztérium közölte, hogy egy 46 éves férfit öltek meg az IDF katonái a Rámalláh melletti Burka faluban. Az elhunyt a 46 éves Khadr Alwan, Beitin falu lakója.

(Haaretz)

Egy izraeli kormányzati forrás szerint a Hamász újabb követelésekkel állt elő

Mint arról korábban mi is beszámoltunk, csúszik a szerda hajnalban nagy nehezen kialkudott tűzszünet életbelépése a felek között. A BBC egy izraeli kormányzati forrásra hivatkozva azt állítja, hogy újabban a Hamász további követelésekkel állt elő, bár a forrás nem tudta azokat megnevezni.

Az eredeti egyezség szerint 50 izraeli túszt engedtek volna el 150 palesztin fogvatartottért cserébe, és közben négy napra elhallgattak volna a fegyverek a Gázai övezetben. A megállapodásnak csütörtökön délelőtt 10-kor kellett volna hatályba lépnie, ám egy éjjeli izraeli bejelentés ezt péntekre tolta el.

1 2
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!