szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Felerősödik a háborús fáradtság. Varsó Brüsszelhez való közeledése távolabbra viszi az országot Magyarországtól. Németországban, Franciaországban és Olaszországban “politikai zavarok” lesznek. A tagállamokban előretörő szélsőjobboldali erők megnehezítik majd az unión belüli konszenzus kialakítását. Ezt jósolja az idei évre az amerikai geopolitikai elemző cég.

A Stratfor éves előrejelzése szerint a júniusi EP-választások valószínűleg valószínűleg egy konzervatívabb, de még mindig mérsékeltebb Parlamentet és Bizottságot eredményeznek majd, amelyek politikai prioritásaik tekintetében nem fognak lényegesen különbözni a leköszönőktől, de protekcionistábbak és kevésbé ambiciózusak lesznek környezetvédelmi szempontból. A szélsőjobboldali pártok növekvő befolyása a tagállamokban megnehezíti majd az uniós konszenzus kialakítását olyan kérdésekben, mint a bővítés, a bevándorlás és az éghajlatvédelem.

Az Európai Bizottság ezért még a választások előtt igyekszik majd befejezni politikai menetrendjét. Emiatt felgyorsulhatnak bizonyos kezdeményezések, mint például a mesterséges intelligencia átfogó szabályozása (amelynek ügyében decemberben már komoly előrelépés történt), vagy az unió gyógyszeripari jogszabályainak reformjáról szóló tárgyalások mielőbbi lezárása, de a védelem és az energia területén is van még tennivalója a Bizottságnak.

A Stratfor szerint 2024-ben Brüsszel arra is törekedni fog, hogy megőrizze a Kínával fennálló kereskedelmi és üzleti kapcsolatait, miközben folytatja az úgynevezett “kockázatmentesítés stratégiáját”. Utóbbi azt jelenti, hogy az EU tartózkodni fog a kiterjedt exportellenőrzések és beruházási korlátozások bevezetésétől. Ennek ellenére a kínai elektromos járművekre vonatkozó, folyamatban lévő szubvencióellenes vizsgálat, valamint az acélra és a szélturbinákra vonatkozó esetleges újabb vizsgálatokra a kínai fél importvámokkal reagálhat.

Ukrajna ügyében “háborús fáradtság” kezd kialakulni az európai választók és politikai döntéshozók körében. A Stratfor elemzése szerint ez arra késztet majd néhány uniós országot, hogy 2024-ben nyíltabban bírálja az Ukrajnának nyújtott katonai támogatást. Az Ukrajnának történő katonai szállítások ugyan folytatódnak, de a segélyek jellege megváltozik és a mennyisége is csökken, mivel az országok kifogynak azokból a régi felszerelésekből, amelyekből eddig a szállítmányokat biztosították.

Európa legnagyobb országaiban 2024 folyamán “politikai zavarok” lesznek tapasztalhatók - jósolja a Stratfor. Az elemzés felhívja a figyelmet arra, hogy Németországban és Olaszországban gyakoriak a koalíción belüli viták, Franciaországban pedig nehézkes a kormány és a parlament együttélése.

A Stratfor előrejelzése szerint Németországban az amúgy is törékeny koalíciós kormány a belső megosztottság növekedésével egyre nehezebben tudja majd végrehajtani a jogszabályokat. A koalíción belüli feszültségek fokozódni fognak a költségvetési kiadások miatt. Egy alkotmánybírósági ítéletet ugyanis megakadályozza a járványügyi alapokból származó 60 milliárd euró átcsoportosítását. Ez a jelenlegi német kormány költségvetési manővereit is több jogi és politikai kihívásnak teszi ki, ami megnehezíti a politikaalkotást és növeli a politikai instabilitást. Emellett a kelet-németországi tartományi választásokon várható szélsőjobboldali győzelem megnehezíti a kormánypártok kompromisszumkészségét, mivel népszerűségük csökken.

Franciaországban a megosztott parlament továbbra is megnehezíti a kormány erőfeszítéseit a jogszabályok elfogadására. Ez a Stratfor szerint azt jelenti, hogy a gazdasági és szociális reformok felhígulnak vagy elmaradnak. A munkaügyi reformtörekvések további tüntetésekhez és sztrájkokhoz vezethetnek, míg a jobboldali ellenzéki pártok támogatásával elfogadott ellentmondásos bevándorlási reform miatti belső feszültségek növelik a kormány összeomlásának kockázatát.

A Stratfor szerint az uniós választásokon jól szerepelhet majd a francia szélsőjobboldal, ez pedig további nyomást gyakorolhat Emmanuel Macron elnökre, ami kormányátalakításokhoz vezethet.

Olaszországban a romló gazdasági feltételek és a kormánykoalíció tagjai közötti választási számítások az uniós választások előtt valószínűleg csökkenteni fogják a kormány egységét 2024-ben. Amennyiben a gazdasági feltételek jelentősen romlanak, és a kormány nem hajlandó vagy nem képes végrehajtani a szükséges költségvetési és gazdasági kiigazításokat, megnő annak a kockázata, hogy 2024-ben egy technokrata kormány veszi át a hatalmat. Ennek ellenére a Stratfor úgy látja, hogy új választások továbbra sem valószínűek.

Az Egyesült Királyságban sem rózsás a helyzet, A 2024 végi választások előtt a brit kormány adócsökkentésekkel, szigorúbb bevándorlási politikával és esetleges politikai váltásokkal igyekszik majd javítani népszerűségét, ami a Stratfor értékelése szerint növelheti a politikai instabilitást és a politikai bizonytalanságot. A politikai változások középpontjában valószínűleg a háztartások költségeinek csökkentése áll majd, mivel a javuló gazdaság nagyobb teret enged a kormánynak arra, hogy a választások előtt adócsökkentéseket hajtson végre az ország tavaszi költségvetésében.

A kormány napirendjén továbbra is kiemelt helyen szerepel majd a migráció, de a Konzervatív Párton belüli nézetkülönbségek valószínűleg belső zavarokhoz vezetnek majd, mivel a párt jobbszárnya drasztikusabb intézkedéseket szorgalmaz, mint amilyenekre a kormány hajlandó.

Bár az előrehozott választásokat kiváltó politikai válság lehetséges, nem valószínű, hogy a szavazás közeledtével a konzervatív lázadók megbuktatják a kormányt. A párton belüli viták a Stratfor szerint mégis politikai zavarokat okozhatnak és politikai bizonytalanságot gerjeszthetnek, ami viszont korlátozott piaci volatilitást okozhat. Az Egyesült Királyság és az EU kapcsolatai összességében továbbra is pozitív pályán maradnak, de a választások előtt nem valószínű, hogy jelentős fejlemények történnek a további együttműködés irányába.

Magyarország vonatkozásában talán a legfontosabb, hogy a Stratfor szerint Lengyelország rendezi kapcsolatait az Európai Unióval. Az elemzők emlékeztetnek arra, hogy az EU-párti lengyel kormány évek óta tartó konfrontáció után helyre fogja állítani a kapcsolatokat Brüsszellel, és ezzel Varsónak proaktívabb szerepet biztosít az uniós politika alakításában, valamint megnyitja az utat a további finanszírozás előtt.

Miután az előző kormány alatt feszült volt a viszony az EU-val, az új lengyel kabinet prioritásként kezeli majd a Brüsszellel való kapcsolatok javítását, és arra törekszik, hogy több milliárd eurónyi elakadt uniós forrást szabadítson fel, amelyet Varsónak szántak, de a jogállamisági vita miatt befagyasztottak.

A Stratfor azonban emlékeztet rá, hogy az új lengyel kormánynak intézményi korlátokkal kell szembenéznie az elődök néhány gazdasági és szociális reformjának lebontásánál, ez pedig lassítja az előrelépést ezen a fronton.

Ugyanakkor a Stratfor úgy véli, Varsó Brüsszelhez való közeledése révén Lengyelország proaktívabb szerepet kap az uniós döntéshozatali folyamatban. Míg Lengyelország konstruktívabb szerepet fog játszani az EU zöld menetrendjében, a migrációs reformok támogatásától továbbra is vonakodni fog. Varsó továbbra is fenntartja az Ukrajnának nyújtott katonai, logisztikai és humanitárius támogatást, és igyekszik majd javítani a Kijevvel való kapcsolatokat, még akkor is, ha az új lengyel kormány kénytelen szembenézni a gazdák és a teherautósofőrök belpolitikai nyomásával.

Lengyelország arra is törekedni fog, hogy nagyobb mértékben vegyen részt az EU védelmi kezdeményezéseiben, miközben megőrzi az Egyesült Államokkal folytatott erős védelmi és atomenergetikai együttműködést. Varsó Brüsszelhez való közeledése távolabbra viszi az országot Magyarországtól is - jósolja az elemzőcég.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!