Oroszország válaszcsapásokat ígért Nagy-Britanniának, ha brit fegyverekkel támadják a területét

Moszkva ellenséges lépésként értékelte a brit külügyminiszter Kijevben elhangzott szavait.

  • hvg.hu/MTI hvg.hu/MTI
Oroszország válaszcsapásokat ígért Nagy-Britanniának, ha brit fegyverekkel támadják a területét

Háború Ukrajnában

Több mint három éve tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.

Oroszország figyelmeztette a moszkvai brit nagykövetet, hogy a brit fegyverrel orosz területre mért ukrán csapásokra válaszul célponttá válhat bármely brit katonai objektum és hadfelszerelés Ukrajna területén és az ország határain túl is – közölte az orosz diplomáciai tárca. 

Az orosz külügyminisztériumba bekéretett misszióvezetőt arra szólították fel, gondolkodjon el, milyen katasztrofális következményekkel járnak elkerülhetetlenül London ellenséges lépései. 

A nagykövetnek a moszkvai tájékoztatás szerint felhívták a figyelmét arra, hogy David Cameron brit külügyminiszternek az Oroszországra mérendő csapásokra vonatkozó szavai ellentmondanak London korábbi álláspontjának, miszerint a nagy hatótávolságú rakétákat nem vetik be Oroszország területe ellen. 

David Cameron brit külügyminiszter a múlt héten Kijevben azt mondta, Ukrajna dönti el, hogyan használja fel a kapott brit fegyvereket. Cameron emellett ragaszkodott ahhoz, hogy Ukrajnának joga van akár orosz területen lévő célpontokra is csapást mérni. 

„Ahogy Oroszország csapásokat mér Ukrajnán belülre, úgy teljesen érthető, hogy Ukrajna miért érzi szükségét annak, hogy biztosítsa önmaga védelmét” – mondta a brit külügyminiszter a BBC szerint.

Nyitóképünkön Volodimir Zelenszkij és David Cameron a kijevi találkozójukon. Fotó: AFP / Ukraine Presidency

A svédek hat hónapra voltak tőle, a románoknak hat bombára elég nyersanyaguk volt – így lett 25 ország majdnem atomhatalom

A svédek hat hónapra voltak tőle, a románoknak hat bombára elég nyersanyaguk volt – így lett 25 ország majdnem atomhatalom

Az első atombomba ledobása óta több mint két tucat ország akart nukleáris fegyvert, ám a nagyhatalmak így vagy úgy, de mindig találtak eszközt a leszerelésükre. Spanyolország, Svájc, Svédország Románia, Tajvan és egy sor másik ország mind előrehaladott programot vitt a tömegpusztító fegyverek előállítására, ahol nem egyszer a szerencse hozta el az áttörést. A tervek feladásához pedig minden esetben erős diplomáciai, vagy katonai ráhatás kellett.