szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Ukrajna kinevezésére váró magyarországi nagykövete szerint az ukránoknak fel kellett állniuk, és meg is tették.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

„Valószínűleg diplomáciai úton fog lezáródni ez a háború, a lényeg, hogy megmutattuk, mire vagyunk képesek, ahogy a magyarok és a csehek is” – mondta Sándor Fegyir, Ukrajna kinevezésre váró magyarországi nagykövete a Népszavának.  

Arra a kérdésre, hogy meddig mehet el egy nemzet a hazája védelmében, Sándor úgy felelt: „Meddig mentek volna el a magyarok 1956-ban, meddig harcoltak volna a csehek 1968-ban? Valószínűleg az ukránok is hajlandók ugyanerre.” 

Mint mondta, ahogy korábban a magyarok és a csehek, úgy 2022-ben az ukránok is mondtak nemet ugyanarra a hatalmi rendszerre. „Fel kellett állnunk, és mi megtettük. Attól függetlenül megtettük, hogy mi lesz a vége, és hogy hajlandók leszünk-e a béketárgyalásokra, a békekötésre, feladva az ellenállást” – fogalmazott, hozzátéve, a végén a „keleti szörnyetegnek” el kell ismernie a létezésüket. 

Arról is megkérdezték, mit gondol Orbán Viktor „békemissziójáról”, de diplomatikusan csak a magyar miniszterelnök kijevi látogatására reagált, a moszkvaira nem. Orbán Zelenszkijnél tett látogatásáról azt mondta, szerinte „teljesen rendben van”, hiszen ez egy régóta várt találkozó volt. „Bízom abban, hogy ez egy fontos lépés a jószomszédi viszony helyreállításában” – tette hozzá. 

Zelenszkij szerint Orbán elárulta Európát a moszkvai látogatásával

Az ukrán elnök szerint az EU az összes problémáját meg tudja oldani a magyar miniszterelnök nélkül is.

Kitért arra is, hogy az orosz-ukrán háború „nem az emberek, hanem a technológiák háborúja”, így szerinte nem az emberek száma dönti el a kimenetelét, hanem az, hogy melyik fél katonái felkészültebbek mentálisan és pszichésen.  

Sándor Fegyir eredetileg szociológus, a háború kitöréséig egyetemi tanárként dolgozott. Már az orosz invázió megindulásának napján, 2022. február 24-én jelentkezett önkéntesnek, majd két évig a 68. Kárpátaljai Sárkányok területvédelmi zászlóaljánál szolgált. A nagyköveti megbízása miatt szerelt le, kinevezése elmondása szerint már csak az ukrán külügyminisztériumon múlik. 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!