Bombafenyegetések érték a várost, amelyről Trump azt állította, hogy az ott élő bevándorlók házi kedvenceket esznek
Az ohiói Springfieldben főként Haitiből származó migránsok élnek, közülük többen már az elnökjelölti vita másnapján nem merték iskolába küldeni a gyerekeiket.
hvg.hu
Bombafenyegetés érte a városházát és több más intézményt az Ohio állambeli Springfieldben csütörtökön – írja az ABC News.
A rendőrség közlése szerint az e-mailben küldött fenyegetések miatt nagyszabású rendőri akciót tartottak a városban, amelynek során bombakereső kutyákkal fésülték át a városházát, két általános iskolát és több okmányirodát, továbbá elővigyázatosságból kiürítették a megyei bíróság épületeit is. A fenyegetéseket küldők felkutatásába az FBI is bekapcsolódott.
Mindez alig másfél nappal azután történt, hogy Donald Trump a keddi elnökjelölti vitán azt mondta: „Springfieldben megeszik a kutyákat. Az emberek, akik bejöttek, megeszik a macskákat, megeszik az ott élők háziállatait.” Trump ezzel azt a hamis állítást ismételte meg, amelyet alelnökjelöltje, JD Vance ohiói szenátor terjesztett el a közösségi médiában Springfield bevándorló hátterű lakóiról.
Bár hivatalosan nem mutattak ki összefüggést a bombafenyegetések és Trump kijelentései között, a republikánus elnökjelölt szavai után futótűzként kezdtek terjedni a közösségi médiában azok a pletykák, amelyek szerint a Springfieldben élő haiti migránsok elrabolják az emberek háziállatait, hogy megehessék őket.
Féltik az életüket a haiti bevándorlók, miután Trump az elnökjelölti vitában ismét azt állította róluk, hogy háziállatokat esznek. A gyűlöletbeszéd erőszakot szíthat.
Springfield városának szóvivője az ABC Newsnak azt mondta, hogy ezek az állítások hamisak, és hogy „nem érkezett hiteles jelentés vagy konkrét állítás arról, hogy a bevándorló közösségben élő egyének bántották, megsebesítették vagy bántalmazták volna a háziállatokat”.
A Haitian Times már az elnökjelölti vita másnapján, szerdán arról számolt be, hogy Springfieldben néhány haiti család nem engedte el az iskolába a gyermekét, míg más források azt mondták a lapnak, hogy a közösségi média által felerősített rasszista retorika közepette zaklatásnak, támadásoknak és megfélemlítésnek voltak kitéve a lakhelyük környékén.
A mintegy 60 ezer lakosú Springfieldben nagyjából 12-15 ezer bevándorló él, akiket az alacsony megélhetési költségek és a munkalehetőségek miatt vonz a régió.
A keddi elnökjelölti vitát Fülke című közéleti podcastunkban elemeztük ki, az adást alábbi cikkünkben tudja meghallgatni:
A kedd esti Trump-Harris vita megmutatta, hogy a republikánus jelöltnek van pár problémája. Kezdve azon, hogy láthatóan nem készült fel demokrata ellenfelével, folytatva ott, hogy pechére Harris elvégezte a házi feladatot, végül pedig az is ellene játszott, hogy fegyelmezetlen, így belesétált Kamala Harris csapdáiba. A HVG Világ rovatának vezetőjével elemeztük az elnökválasztási vitát.
Hiába próbálja magát a kormány nemzetközi tényezőnek bemutatni, 15 év dúlás után hatalmas feladat lesz újjáépíteni Magyarország tekintélyét a diplomáciában – mondja Hegedűs Dániel, a German Marshall Fund regionális igazgatója. Mi várható 2026 áprilisáig? Mi lenne a legveszélyesebb forgatókönyv a kormányváltás szempontjából? Mi lehet Amerika szerepe a Fidesz választási eredményében?