szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A bővítés utáni első csúccsal bizonyítaná Putyin, hogy nem szigetelődött el, de a Nyugat-ellenesség nem jelent egyet a háború támogatásával. Mindenki eljött, csak a brazil elnök kapott orvosi felmentést.

Az oroszországi Kazanyban ülnek össze a BRICS országok vezetői. Az Oroszországot, Kínát és a globális dél egy sor meghatározó államát tömörítő szervezet a 16. éves találkozóját tartja. Ez az első csúcs, ahol a BRICS mozaikszót kiadó öt korábbi tag (Brazília, Oroszország, India, Kína, Dél-Afrika) után az idén újonnan csatlakozó négy ország is közös asztalhoz ül az „öregekkel”.

Ennek megfelelően a házigazda Vlagyimir Putyin, valamint Narendra Modi indiai miniszterelnök, Hszi Csinping kínai elnök és Cyril Ramaphosa dél-afrikai elnök mellett az új tagok, Egyiptom, Etiópia, Irán és az Egyesült Arab Emírségek is kormány- vagy államfői szinten képviseltették magukat. A meghívottak közül egyedül Lula da Silva brazil miniszterelnök maradt távol egészségügyi okokra hivatkozva, közleménye szerint fejsérülése miatt az orvosa eltiltotta a hosszú repülőutaktól.

A házigazda meghívta Örményországot, valamint a tagjelölti státuszban lévő Szaúd-Arábia, Thaiföld, Vietnám, Törökország és Indonézia is jelen volt, noha többségük csupán külügyminiszteri szinten képviseltette magát.

Kína a harmadik világgal szövetkezve szervezkedik a Nyugat ellen

Kusza kritériumok alapján enged be új tagokat a BRICS-csoport, amely a multipoláris világrendben akar saját erőközpontot létrehozni Amerikával és szövetségeseivel szemben, de könnyen a nagyhatalmi célokat tápláló Kína segédcsapata lehet.

Az oroszországi helyszín szimbolikus jelképe a Nyugat-ellenességnek az Ukrajnában dúló háború közepette, ám gyakorlati jelentősége is van. Putyin ellen életben van a Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) elfogatóparancsa, de hazai pályán aligha éri atrocitás az orosz elnököt, ám a legtöbb BRICS-tag területén sincs joghatósága a bíróságnak. A tervek szerint jövőre Brazília ad otthon a találkozónak, mely részese az ICC-nek, bár ez sem feltétlenül vezetne tényleges letartóztatáshoz, mint az a nemrég bekövetkezett mongóliai példa is mutatja.

Putyin hangsúlyozta, hogy „a BRICS nem állítja magát senkivel szembe”, majd hozzátette, hogy a globális növekedés mozgatórugóinak eltolódása egyszerűen tény. „Ez olyan államok szövetsége, amelyek közös értékek, közös fejlesztési elképzelések és – ami a legfontosabb – egymás érdekeinek figyelembevételének elve alapján működnek együtt” – mondta.

Az együttműködésnek persze megvannak a korlátjai, a legfontosabb tagoknak is vannak vitáik és érdekellentéteik egymással, ami korlátozza az integráció és a politikai cselekvés összehangolásának lehetőségét is. A közös zászló alá terelő erő továbbra is a Nyugat-ellenesség. A szervezet egyik legfontosabb ambíciója, egyben az idei csúcs fő témája a dollár egyeduralmának megdöntése a nemzetközi kereskedelem első számú valutájaként.

A globális dél az ukrajnai háborúban a világrend átrendezését látja

A Kína és Oroszország dominálta BRICS-csoport köré gyűlhetnek az ukrajnai háborút maguktól távolinak érző – korábban a harmadik világként emlegetett -globális dél államai, amelyek keresik a helyüket. Ez nem jelenti, hogy elfogadnák Peking vagy Moszkva gyámságát.

A tagok dolgoznak a BRICS Pay nevű kártya bevezetésén, amelyet a részt vevő államok központi bankjai közötti pénzügyi információcsere megkönnyítésére terveztek, és amely a nyugati bankközi rendszer, a SWIFT alternatívájaként szolgálhat. Ez az USA gyengítése mellett az oroszországi szankciók élének elvételét is szolgálhatja.

A BRICS-csoport jelenleg a világ népességének közel a felét adja, míg a nemzetközi gazdaság 35 százalékát teszi ki vásárlóerő-paritáson számolva, bár gazdasági erejének több mint felét Kína adja. A csoport tagállamai előtt hatalmas növekedési potenciál áll.

Putyin a globális dél legfontosabb vezetőivel való találkozót arra használná, hogy demonstrálja: nincs elszigetelve a háborújában. Ám nem minden résztvevő érdekelt az ukrajnai konfliktus folytatásában és eszkalációjában.

Indiai légierő: Oroszország az ukrajnai háború miatt nem tudja teljesíteni fegyverszállítási kötelezettségeit

Oroszország és előtte a Szovjetunió évtizedeken át India első számú fegyverexportőre volt.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!