Kétszer is villám csapott a Wizz Air egyik gépébe szombaton

A Kutaisziból Prágába tartó repülőgépnek vissza kellett fordulnia.

  • hvg.hu hvg.hu
Kétszer is villám csapott a Wizz Air egyik gépébe szombaton

Villámcsapás érte a Wizz Air Kutaisziből Prágába tartó repülőgépét szombaton – írja az Index. Az utasok arról számoltak be, hogy két villám becsapódását is érzékelték. A légiutas-kísérők ezután jelezték, hogy a villámvédelmi rendszer megsérült, ezért a járat visszatér a kiindulási repülőterére, a georgiai Kutaisziba.

Az Index megkeresésére a légitársaság megerősítette az értesüléseket, hozzátéve, hogy a W6 7923 járatszámú gép biztonságosan, eseménytelenül szállt le kutaiszi repterén. A repülőgépen jelenleg kötelező karbantartási ellenőrzést végeznek.

A Flightradar adatai szerint az Airbus A321-271NX típusú gép éppen csak elhagyta a repteret, mikor vissza kellett fordulnia. A 6:40-kor induló repülőgép ötven perccel később már újra a földön volt.

A statisztikák szerint általában évi egy-két alkalommal csap bele a villám egy átlagos repülőbe. Június 22-én egy Londonba tartó gép villámcsapását az egyik utas még videóra is vette:

Villám csapott a Wizz Air egyik gépébe – videó

Az egyik utas felvette az ijesztő jelenetet.

A villámcsapások általában veszélytelenek az utasokra nézve, sőt, sokszor észre sem veszik azt. A repülők ugyanis Faraday-kalitkaként működnek, ami azt jelenti, hogy az alumíniumból és más vezető fémötvözetből készült géptörzs elvezeti az elektromos töltést, így a fedélzeten tartózkodók védve maradnak. A repülőgépek műszerei csakugyan túlfeszültség védettek, így a villámcsapás legtöbbször nem okoz kárt bennük.

(Nyitóképünk illusztráció.)

Az idei aszályt az egész ország megszenvedheti, Orbánék nagy mentőöve pedig csak kivételezetteknek nyújthat reményt

Az idei aszályt az egész ország megszenvedheti, Orbánék nagy mentőöve pedig csak kivételezetteknek nyújthat reményt

A két évvel ezelőttinél is durvább aszály néz ki idén, az őszi vetés hamarabb ért be, a tavaszi kultúrák „nagyon rossz állapotban vannak”, ha nem jön eső, nagy terméskiesések lehetnek a kukoricában. A kormány most leginkább az öntözéssel kampányol az aszály ellen, kár, hogy ez a hazai termőterületek alig több mint 2 százalékán érhető el.