szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Augusztusban már közel volt a megegyezés, akkor végül az ukránok kurszki offenzívája miatt akadtak el a tárgyalások.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

Újrakezdődhetnek a Katar által közvetített tárgyalások Ukrajna és Oroszország között, amelyeknek a célja elsőként az, hogy a két ország kölcsönösen felhagyjon az egymás energetikai infrastruktúrája elleni támadásokkal – írja a Financial Times. A felek augusztusban már közel jártak a megegyezéshez, akkor azonban Ukrajna kurszki betörése véget vetett a tárgyalásoknak.

Az oroszok és az ukránok már csökkentették az energetikai létesítmények elleni támadások gyakoriságát az elmúlt hetekben egy, a lapnak nyilatkozó magas rangú ukrán tisztviselő szerint. Volodimir Zelenszkij ukrán elnök nemrég arról nyilatkozott, hogy egy, az erőművek védelmére vonatkozó megállapodás azt jelezheti, hogy Oroszország nyitott a béketárgyalások megkezdésére.

Ukrajna szempontjából az atomerőművek kulcsfontosságúak, hogy ne omoljon össze az ország már amúgy is megtizedelt energiaellátása a téli hónapokban, míg Oroszország az olajfinomítóit szeretné biztonságban tudni. Kreml-közeli források korábban ugyanakkor arról beszéltek, hogy valószínűtlen, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök elfogadjon bármilyen megállapodást addig, ameddig az ukrán csapatok jelen vannak Kurszk területén.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!