szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A demokrata elnökjelölt a muszlim választók felé tett gesztust röviddel a választások előtt.

Trump visszatért
2025 januárjában iktatják be az Egesült Államok 47. elnökének Donald Trumpot, miután a novemberi választáson legyőzte a demokrata Kamala Harrist. Trump máris borzolja a kedélyeket kétes hírű jelöltjeivel, miközben még számos eljárás van ellene folyamatban. De még izgalmasabb, hogy milyen hatással lesz a második Trump-ciklus a világra, a globális biztonságra, gazdaságra - és persze Magyarországra.
Friss cikkek a témában

Kamala Harris vasárnapi michigani kampányzáró rendezvényén ígéretet tett arra, hogy győzelme esetén azon dolgozik majd, hogy mielőbb véget érjen a háború a Gázai övezetben – írja a The Guardian

„Ez pusztító, és elnökként minden tőlem telhetőt meg fogok tenni annak érdekében, hogy véget érjen a gázai háború, hogy hazavigyük a túszokat, hogy véget vessünk a gázai szenvedésnek, hogy biztosítsuk Izrael biztonságát, és hogy a palesztin nép gyakorolhassa a méltósághoz, a szabadsághoz, a biztonsághoz és az önrendelkezéshez való jogát” – fogalmazott Harris. 

Michiganben mintegy 240 ezer regisztrált muszlim szavazó él, akiknek többsége 2020-ban Bidenre szavazott, és ezzel szűk győzelemhez segítette őt Donald Trump ellen. Az államban élő arab és muszlim amerikaiak azonban elégedetlenségüket fejezték ki Kamala Harris Izrael gázai háborújával kapcsolatos álláspontja miatt, és a felmérések szerint ezek a szavazók Jill Stein, a zöldpárti jelölt felé húznak. Mivel Harris és Trump Michiganben szinte fej fej mellett áll, minden egyes szavazat sokat számít, ezért is tehetett most gesztust a muszlim választók felé a demokrata jelölt.  

Kamala Harris: “Kötelességünk megtenni mindent, hogy Izrael megvédhesse magát”

Az amerikai alelnök – és demokrata elnökjelölt – egy majd hétfőn elérhető interjú előzetesében a Hamász terrortámadásainak egyéves évfordulójának apropóján beszélt az amerikai-izraeli viszonyról.

Az elnökválasztást november 5-én, kedden rendezik az Egyesült Államokban. A voksolás menetéről és érdekességeiről alábbi cikkünkben írtunk bővebben: 

Miért kedden szavaznak? Miért kék és piros a jelöltek színe? Miért az elektorok döntenek? Gyorstalpalónk az amerikai elnökválasztás elé

Az amerikai választásoknál nincs bonyolultabb, hosszabb és költségesebb, pedig lényegében csak két párt versenyez egymással. A Fehér Házba nem feltétlenül az költözik be, aki a legtöbb szavazatot gyűjti. A képviselő- és szenátorjelölteket nem a pártjuk választja ki, előválasztáson kell kiharcolni a lehetőséget. A kampányokba ölhető pénz előtt nincs korlát.

(Nyitókép: Kohei Choji / Yomiuri / The Yomiuri Shimbun via AFP)

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!