szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A nemzetbiztonsági okokra hivatkozó puha döntés értelmében csak a cégeknek kell távozniuk, az alkalmazás elérhető marad. Két városban kell irodát bezárni, ami megszünteti az elszámoltathatóság lehetőségét. A döntés ellen fellebbez az adatvédelmi aggályokat „nagyon komolyan vevő” cég.

Biztonsági felülvizsgálatot követően Kanada elrendelte, hogy a TikTok kínai hátterű közösségi videómegosztó platform szüntesse be működését az országban, és az üzemeltető cég hagyja el az észak-amerikai ország területét. A kanadai állampolgároknak és a Kanada területén tartózkodó felhasználóknak azt nem tiltják meg, hogy hozzáférjenek az alkalmazáshoz, és tartalmakat töltsenek fel rá, a döntéshozók csupán magát a céget ebrudalják ki az országból.

A kanadai kormány „konkrét nemzetbiztonsági kockázatok” miatt követeli a TikTok károsnak tekintett tevékenységének felszámolását, melyre – meglátásuk szerint – a nemrég lezáruló vizsgálatok mutattak rá. Jelenleg Vancouverben és Torontóban van irodája a kínai cégnek és leányvállalatának.

François-Philippe Champagne ipari miniszter elmondta, hogy az intézkedés a ByteDance Ltd. által a TikTok Technology Canada Inc. létrehozásával járó kockázatokra adott reakció. Champagne közleménye nem részletezte a lépés mögött álló biztonsági aggályokat, ám arra utalt, hogy specifikusan a pekingi eredetű céggel szemben akartak fellépni, mely – a nemzetközileg is gyakran felmerülő vádak szerint – visszaél a felhasználói adataival, és a közvélemény befolyásolására is alkalmas kínai érdekek mentén.

„Joseph Goebbels legfeljebb álmodhatott ilyesmiről” – TikTok-titkok

Közelebb került a TikTok az USA-ban ahhoz, hogy betiltsák, mert az ellenséges Kína eszközének tekintik. De a világ több részén tizenévesek zaklatásáért, akár haláláért is felelősnek tartják a rövid videói révén amúgy globálisan rendkívül népszerű szolgáltatót.

„A döntés a felülvizsgálat során összegyűjtött információkon és bizonyítékokon, valamint a kanadai biztonsági és hírszerző közösség és más kormányzati partnerek tanácsain alapult” – közölte a miniszter. Azt is hozzátette, hogy a kitiltás ellenére a kormány nem akadályozza meg a polgárok TikTokhoz való hozzáférését és tartalomfeltöltést.

„A TikTok kanadai irodáinak bezárása és több száz jól fizető helyi munkahely tönkretétele senkinek sem áll érdekében, a leállításról szóló döntés viszont pontosan ezt teszi. Bíróságon fogjuk megtámadni ezt a rendeletet, a TikTok nagyon komolyan veszi az adatvédelmi aggályokat” – fejtette ki a döntéssel kapcsolatos aggályait a kínai cég szóvivője, majd közölte, hogy jogi úton fellebbeznek az ítélettel szemben.

A kanadai kormány kifejtette, hogy a helyi befektetési törvényekkel összhangban hozták meg a döntést, melyek lehetővé teszik a kanadai nemzetbiztonságra kártékonynak tekintett külföldi befektetések felülvizsgálatát.

A Wall Street Journal New York-i lapban nyilatkozó internetjogász szerint „furcsa” és több szempontból hátrányos a felemásnak beillő kanadai megoldás, mely kontraproduktív módon úgy parancsolja ki a céget, hogy maga a videómegosztó elérhető marad.

A cég kitiltása valójában ront a helyzeten, mivel az alkalmazással kapcsolatos kockázatok megmaradnak, de a vállalat felelősségre vonásának lehetősége gyengül

– fejtette ki.

Az Amerikai Egyesült Államok, Ausztrália és az Európai Bizottság hasonló példáján felbuzdulva Ottawa már korábban letiltotta a TikTokot az közigazgatásban dolgozó kormánytisztviselők állam által biztosított „munkatelefonjairól”. Nem csak a kanadai kormánynak gyűlt meg a baja az alkalmazással, a kínai videómegosztó több országban is össztűz alatt áll: az Egyesült Államok teljes betiltással fenyeget, a Fehér Ház január 19-ig adott időt a ByteDance-nek, hogy eladja a platformban lévő részesedését egy jóváhagyott vevőnek, különben az alkalmazást leállítják. A TikTok pert is indított az amerikai törvény ellen, arra hivatkozva, hogy az sérti az alkotmányban szereplő szólásszabadságot védő első kiegészítést.

A frissen újraválasztott elnök, Donald Trump, aki első ciklusában még szintén megpróbálta kikényszeríteni a TikTok eladását, az idei kampánykörútján már azt mondta, hogy „megmenti” azt.

Megszavazta az amerikai képviselőház a TikTok betiltását célzó törvényt

A törvényjavaslat beterjesztői szerint a kínai alkalmazás nemzetbiztonsági kockázatot jelent az Egyesült Államok számára.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!