szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Aleppó után Hamá a második szíriai nagyváros, amire rá tudták tenni a kezüket a lázadók, és ezzel egy jelentős lépéssel közelebb kerültek Damaszkuszhoz is.

A Hajat Tahrir al-Sam (HTS – Levantei Felszabadítási Szervezet) iszlamista lázadói elfoglalták a szíriai Hamá városát – írja a Guardian.

A lázadók előbb csütörtök reggelre bekerítették Hamát, majd kelet felől betörtek a városba. Egyes videókon az is látható, hogy korábban elfoglaltak egy a város közelében lévő katonai repteret és egy fegyházat, ahonnan kiengedték az Aszad-rezsim által veszélyes bűnözőknek nyilvánított rabokat.

„Ez a győzelem irgalmas lesz és bosszú nélküli” – jelentette be a HTS vezetője, Abu Mohamed al-Dzsolani.

Kiskirályságot épített magának Idlíbben a szíriai iszlamista vezér, aki most Asszad elnök hatalmát veszélyezteti

Nem is olyan régen Szíria legszegényebb tartománya volt a török határ melletti északnyugati Idlíb. Az utóbbi években azonban a leggyorsabb gazdasági növekedésnek örvendő területté vált a polgárháború által jelentős mértékben elpusztított és elszigetelt arab országban. A tartomány azonos nevű székhelyén itt-ott bevásárlóközpontok és tetszetős házak sorakoznak, van vidámpark, két állatkert, futballstadion és egyetem is, ahol 18 ezer diák tanul – természetesen szegregált oktatásban.

Az Aszad-rezsim védelmi minisztériuma előbb tagadta, hogy a lázadók betörtek volna a városba, később azonban már arról beszéltek, hogy a kormánycsapatok visszavonultak annak érdekében, hogy ne tegyék ki Hamá lakosait a harcoknak.

Az iszlamista erők öt nappal ezelőtt, vasárnap indították meg támadásukat, melynek következtében az ország második legnagyobb városa, Aleppó lényegében az ölükbe hullt. A kormánycsapatok gyenge harcértékét a Middle East Institute katonai szakértője, Gregory Waters a rossz fizetésnek, az alacsony morálnak, illetve a katonai vezetésen belüli korrupciónak, valamint a diszfunkcionális parancsnoki láncnak tudja be.

Ezek egyike sem olyasmi, amin gyorsan és hatékonyan lehetne javítani, így nem csoda, hogy a harcok kiújulása óta tömeges jelenséggé vált a dezertálás a szíriai kormánycsapatoknál. Aszad ugyan bejelentette, hogy 50 százalékkal megemeli a katonák fizetését, ám egyre több jel mutat arra, hogy külső segítség nélkül nem fog tudni eredményes ellentámadást végrehajtani a lázadókkal szemben.

Márpedig akikre számíthatna, azok most éppen nem érnek rá túlzottan, hiszen az oroszok minden erőforrására szükség van az ukrajnai fronton, míg Irán eddig a Hezbollahon keresztül támogatta Damaszkuszt, ám a libanoni terrorszervezetet is jelentősen meggyengítették az Izraellel folytatott harcok.

Hamá bevétele közben azt is jelenti, hogy egy nagy lépéssel közelebb kerültek a lázadók Damaszkuszhoz, és minden jel szerint Aszadnak egyedül, vagy esetleg minimális külföldi támogatással kell megpróbálkoznia kivergődni ebből a csávából.

Végzetes lehet Asszad számára Aleppó elvesztése – mi történik Szíriában?

Újjáéledt a szunnyadó szíriai polgárháború, miután a lázadók elfoglalták az ország második legnagyobb városát. Basar Asszad szír elnök ezúttal nem számíthat Irán és a Hezbollah, illetve Oroszország eltökélt támogatására.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!