szerző:
hvg.hu/MTI
Tetszett a cikk?

A határozati javaslat szerint hadiállapot mellett lehetetlen választásokat tartani, és a háborúért Putyin a felelős.

Másodszori próbálkozásra elfogadta kedden az ukrán parlament azt az előterjesztést, amely kimondja, hogy a törvényhozás elnökválasztást hirdet ki, amint biztosítva lesz az átfogó, tisztességes és fenntartható béke Ukrajna területén – tájékoztatott Jaroszlav Zseleznyak ellenzéki parlamenti képviselő kedden a Telegramon.

A határozati javaslatot a képviselő közlése szerint 268 képviselő támogatta. Az előterjesztés elfogadásához legalább 226 szavazatra volt szükség, de a hétfői szavazáskor csupán 218-an támogatták.

A dokumentum egyebek mellett leszögezi, hogy „az ukrán parlamentet és Volodimir Zelenszkijt, Ukrajna elnökét szabad, átlátható, demokratikus úton választották meg nemzetközi megfigyelők részvétele mellett, és ezeknek a választásoknak az eredményét az egész nemzetközi közösség elismerte”. Hangsúlyozza, hogy hadiállapot mellett lehetetlen ilyen választásokat szervezni, ezért a kijevi törvényhozás szerint Vlagyimir Putyin orosz elnök viseli a felelősséget.

A dokumentumban az is szerepel, hogy Volodimir Zelenszkij elnök mandátumát az ukrán nép és a parlament nem kérdőjelezi meg. „Ukrajna elnökének, Volodimir Zelenszkijnek gyakorolnia kell hatáskörét Ukrajna újonnan megválasztott elnökének hivatalba lépéséig az ukrán alkotmány 108. cikkelyének első részével összhangban” – áll az elfogadott határozatban.

Petro Porosenko volt államfő keddi parlamenti beszédében bejelentette, hogy az általa vezetett Európai Szolidaritás párt frakciója felfüggeszti a parlamenti munka blokádját, és nem kérdőjelezi meg a jelenlegi vezetés legitimitását, beleértve Zelenszkij elnökét.

Porosenko pártja február közepén döntött a parlamenti munka bojkottja mellett, tiltakozásul az ellen, hogy a volt elnököt szankciókkal sújtotta az ukrán Nemzetbiztonsági és Védelmi Tanács.

Az ukrán parlament azután hozta meg a határozatot, hogy Donald Trump amerikai elnök arról beszélt a múlt héten, hogy Zelenszkij diktátor, mert nem hajlandó választásokat tartani. Azt ugyanakkor érdemes tudni, hogy az ukrán alkotmány szerint nem is lehetne most kiírni választást, mert az országban hadiállapot van.

Zelenszkij attól még nem diktátor, hogy háború idején nem tartanak választásokat, mert ezt Magyarországon sem engedné az Alaptörvény

Donald Trump diktátorozásához fontos tudni, hogy az amerikai demokratikus hagyományok egy lényeges alkotóeleme, hogy az amerikai elnökválasztások 230 éves történetében egyetlen egyet sem halasztottak el (bár legutoljára épp Donald Trump volt az, aki ezt kezdeményezte 2020-ban). Ehhez azonban azt is hozzá kell tenni, hogy ez egyedülálló teljesítmény és az európai demokráciák soha nem is siettek követni ezt a példát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!