szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Grönlandról is beszélt az elnök egy interjúban, azt mondta, száz százalék, hogy meg fogják szerezni, jó eséllyel katonai erő alkalmazása nélkül.

„Nem rúgok ki embereket álhírek és boszorkányüldözés miatt” – mondta Donald Trump amerikai elnök az NBC-nek, utalva a Signal-botrányra. Ez amiatt tört ki, hogy március közepén több magas rangú amerikai tisztviselő egy Signal chatcsoportban beszélte át egy, a jemeni húszik ellen végrehajtandó légi csapás részleteit. A csoportba véletlenül bevettek egy újságírót, Jeffrey Goldberget, a The Atlantic főszerkesztőjét, aki később nyilvánosságra hozta a beszélgetés részleteit.

A felelősséget a hibáért végül Mike Waltz, nemzetbiztonsági tanácsadó vállalata, ő adta hozzá Goldberget a csoporthoz. Egy ponton úgy tűnt, hogy az ügybe bele is bukhat, Trump egy rendelet aláírása közben óvatosan elkezdte rálapátolni a felelősséget.

Az elnök azonban most azonban a NBC-nek adott interjúban következetesen kiállt amellett, hogy az egész történet „fake news” (álhír) és boszorkány üldözés, és szerinte valójában arról kellene beszélnie mindenkinek, hogy mennyire kiemelkedően sikeres volt az a csapás, amelynek a részleteit utólag a nyilvánosság is megismerhette.

Az interjúban szóba került Grönland is, Trump pedig jelezte, hogy teljesen biztos benne, hogy meg fogják szerezni a szigetet. „Jó eséllyel katonai erő nélkül is sikerülni fog” – mondta, „de nincs semmi sem kizárva”.

Grönland annektálása egyike Trump grandiózus és komoly visszhangot kiváltó terveinek, amely újra és újra előkerül, amiért az adminisztrációja is tesz. Pénteken például J.D. Vance alelnök utazott oda a feleségével, ahol meglátogatta a szigeten szolgáló amerikai fegyveres erőket.

Trump már az első ciklusa alatt felvetette Grönland megvásárlásának lehetőségét. Újbóli megválasztása után, a Kongresszus előtt arról beszélt, hogy „így vagy úgy”, de meg fogja szerezni a területet, majd márciusban a NATO főtitkárának, Mark Ruttének már a sziget megszállásáról értekezett.

Grönland már tudja, hogy nem ismer országhatárokat a birodalmi álmokat szövögető Trump képzelete

Fizikailag is naggyá tenné az USA-t a hétfőn hivatalba lépő Donald Trump, aki régi idők imperializmusát idézi fel a területi igényeivel, de valós amerikai hatalmi érdekeket fogalmaz meg a maga nyers módján.

Nyitókép: AFP / Brendan Smialowski

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!