szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Az eddig gyógyíthatatlan betegségek többmilliárdos kárt okoztak az ültetvényekben. Ez veszélyezteti az élelmiszeripart is, úgy tűnik azonban, hogy a biomérnökök megtalálták a gyógymódot.

Zhvg
A világ egyik legsürgetőbb problémája a környezet védelme, a klímaválság, a fenntarthatóság. Ezekre nekünk különös figyelmet kell fordítanunk, ezért kiemelt helyen is kell kezelnünk. Innen új alrovatunk címe is: Zhvg.
Friss cikkek a témában

Miközben az emberiség a koronavírussal küzd, a növényeket és a termést is számtalan járvány tizedeli, ami világszerte veszélyezteti az élelmiszer-ellátást. Bajban vannak többek között az olajfák, amelyek megmentéséért évek óta harcolnak Dél-Európában. Az egyik olasz olívaültetvény hozama három év alatt 80 százalékkal csökkent egy baktérium megjelenése után, amire egyelőre még nem találtak ellenszert. A kórokozó pedig a teljes olívaipart veszélyezteti.

Az olívafák mellett a narancs- és banánültetvényeket is egyre súlyosabban érintik olyan betegségek, amelyek a keringési rendszerüket támadják meg, és amelyeket nem lehet gyógyítani a meglévő növényvédő szerekkel. A citrusfélék zöldülése, amit szintén egy baktérium okoz, egy 9 milliárd dolláros iparág összeomlásához vezethet; az Amerikai Egyesült Államokban már több millió hektárnyi ültetvényt pusztított el.

A legtöbb növényvédő szert a növények leveleire, illetve szárára fújják, így gyakorlatilag haszontalanok az olyan kórokozókkal szemben, amelyek például a gyökereket támadják. Ilyen a banánültetvényeket tizedelő fuzáriumgomba is, amely már több banánfajt is kipusztított, és csak 2014-ben 100 millió dolláros kárt okozott az Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Világszervezet (FAO) szerint.

A Science Daily beszámolója szerint az ilyen kórokozók elleni védekezésben lehet hatékony az a precíziós injekciós rendszer, amelyet a Massachusettsi Műszaki Egyetem (MIT) mérnökei egy fejlesztettek ki növények számára. A selyemből készült mikrotűvel nagyon pontosan tudnak mikrotápanyagot, hormonokat, gyógyszereket és géneket fecskendezni a növényekbe, ez pedig számos, betegségek tépázta fajnak életmentő lehet. A kutatók az embereknél is használt precíziós gyógymódot vették alapul és azt ültették át növényeknél is használható hatóanyagokra és módszerekre.

A számunkra is táplálékul szolgáló növényeket támadó betegségeket sokszor nagyon nehéz a korai szakaszban felismerni, és eddig, ha fel is ismerték, nem tudták őket gyógyítani. Az új módszerrel azonban célzottan tudják kezelni a növényeket. A laboratóriumi kísérletek során paradicsomot (amit a klímaváltozás és kártevők is fenyegetnek) és dohányt gyógyítottak meg, az eljárás azonban bármelyik növényfajnál alkalmazható.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!