Komoly az előrelépés azóta, hogy 1957-ben a folyót biológiailag halottnak nyilvánították.
hvg.hu
Cápák, csikóhalak, angolnák és fókák élnek a Temzében – derül ki a brit fővárost, Londont kettészelő folyó állapotáról készített jelentésben. A Londoni Zoológiai Társaság (Zoological Society of London, ZSL) vezetésével készült kutatás megállapításai azért is örömteliek, mert a folyót 1957-ben „biológiailag halottnak” nyilvánították – írja a BBC.
Az 1990-es évektől kezdve a Temzében és annak közelében élő madár- és tengeriemlős-fajok, valamint ezek természetes élőhelyeinek száma is emelkedett, a halfajok számában viszont enyhe csökkenés tapasztalható – állapították meg a szakértők.
A riport szerint a víz minősége az oxigénmennyiség szempontjából javult, ám még mindig nagy mennyiségű szennyvíz kerül bele kezeletlenül. 2025 után ezen a téren is lehet majd javulás, addigra elkészül ugyanis az a 24 kilométer hosszú csatorna, amely elvezeti azt a 39 millió tonna szennyvizet, amely évente a Temzébe zúdul.
Aggasztó azonban, hogy a folyó vizének átlagos hőmérséklete évente 0,2 Celsius-fokkal emelkedik a klímaváltozás hatására, a tenger szintje pedig 4 millimétert emelkedik.
Néhány szón, gesztuson múlt, hogy 1990-ben sikerült megfékezni Marosvásárhelyen a halálos áldozatokat követelő román-magyar összecsapásokat, és nem borította el egész Erdélyt az erőszak.