szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Kétméteres gáttal elrekesztett hódtó, embermagas hódvár, hódok által ásott csatorna is látható a valahol Fejér megyében készített felvételen.

Zhvg
A világ egyik legsürgetőbb problémája a környezet védelme, a klímaválság, a fenntarthatóság. Ezekre nekünk különös figyelmet kell fordítanunk, ezért kiemelt helyen is kell kezelnünk. Innen új alrovatunk címe is: Zhvg.
Friss cikkek a témában

Rövidfilmet forgatott egy hazai kutató egy közelebbről meg nem nevezett Fejér megyei helyszínen, ahol impozáns hódtavat alakított ki egy hódcsalád, vízlépcsővel, két méter magas, 30 méter hosszú gáttal, embermagasságú várral, sőt a faágak könnyebb szállítását szolgáló csatornával (!).

A Juhász Erika hódkutató, az Ökológiai Kutatóközpont tudományos segédmunkatársa, a Hódtérkép egyik kezelője által készített kisfilmből kiderül, milyen pozitív hatással van egy-egy ilyen építmény a környék vízháztartására és ökoszisztémájára, és hogy milyen további élőlények számára teremtenek élőhelyet a tájrendező hódmérnökök:

Borítóképünk illusztráció.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Gazdaság

Átírták a hódok kilövésének szabályait, de visszaüthet a módosítás

A korábbihoz képest több konkrét indokkal lehet kilövési engedély kérni a védett hódokra egy friss rendeletmódosítás nyomán, ami kijelölte az ellenük fellépés időkorlátait is. Kérdés azonban, hogy mi történik a hódokkal, ha a most szabályozott helyzeteken és időszakon kívül okoznak gyors beavatkozást igénylő konfliktust.

Ballai Vince Zhvg

Csak néhány családdal van probléma, mégis nyakunkra nőttek a tájrendező hódmérnökök

A száz éve még kipusztulás fenyegette hódok megmentése világsiker lett. Mostanra sokan úgy vélik, talán túl jól is sikerült. A védett állatok fákat döntenek ki, töltéseket fúrnak meg, patakokat duzzasztanak vissza, amivel az árvízvédelemben, a termőterületeken és lakóterületeken is károkat okoznak, csak a vízügynek évi százmilliós plusz költséget kell kiköhögni miattuk. Településvezetők, vízügyesek, gazdálkodók biológusok sürgetik a megoldást, ami lehet akár gyérítés, hódmenedzserek munkába állítása és no hód-zónák kialakítása is, de a megoldást egyelőre nem kapkodja el az állam.