szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Mi a különbség a klímadezinformáció a klímaszkepszis és a klímarelativizáció között? Miért relativizálja előszeretettel a magyar kormány az ügyet, és hogyan hat ezzel a társadalomra? Erről beszélgettünk fenntarthatósági podcastunk legfrissebb epizódjában, amivel elmerészkedünk arra a határra, ahol a politika és a klímaváltozás összeér és a kormány is megkapja a magáét.

Zhvg
A világ egyik legsürgetőbb problémája a környezet védelme, a klímaválság, a fenntarthatóság. Ezekre nekünk különös figyelmet kell fordítanunk, ezért kiemelt helyen is kell kezelnünk. Innen új alrovatunk címe is: Zhvg.
Friss cikkek a témában

Hiába szereti a magyar kormány elhallgatni és relativizálni a klímaváltozás ügyét, a magyar társadalom zöme hisz benne, hogy a folyamat valós és emberi behatásra történik. Még tenni is sokan igyekeznek ellene, bár a többség megelégszik a szelektív hulladékgyűjtéssel és az italos palackok visszaváltásával – derül ki a zCast idei 4. adásából, amelyben a klímadezinformációról beszélget Surányi Ráchellel, a Political Capital projektkoordinátorával és Oross Dániellel, a HUN-REN Társadalomtudományi Kutatóközpont Politikai Viselkedés Osztályának tudományos főmunkatársával Fait Federika. 

Podcastunkból megtudhatja, mi a különbség a klímaszkepszis és a klímarelativizáció között, miért szkeptikusabbak – pontosabban tartják kisebb jelentőségűnek a klímaváltozást – a jobboldali beállítottságú emberek, és miért nehéz kutatni itthon a klímaszkeptikusok hozzáállását. Szó esik róla, milyen lehetőségeink vannak elkerülni a klímaváltozással kapcsolatban terjedő tévhiteket, és arról hogy a szelektív gyűjtésen felül mit lehetne még tenni az ügyért.

Miután a szakemberek klímadezinformációs kutatásaik során behatóan vizsgálták a kormányzat idevágó kommunikációját, a beszélgetés elér arra a pontra, ahol a politika és a klímaváltozás összeér. Például, hogy vajon miért húzza rá előszeretettel a mi és ők káros logikáját a klímaváltozással szembeni küzdelemre a kormány, amelynek vezető pártja kulcsszerepet játszott a zöld mozgalmisággal erősen összefonódott  magyar rendszerváltásban? 

No Title

No Description

Kövesse és hallgassa meg a HVG Podcastok műsorait az alábbi platformok bármelyikén: SpotifyApple PodcastsSoundCloudYouTube

Vagy iratkozzon fel a zCast csatornájára itt: SpotifyApple Podcasts

  • 00:00 Intro
  • 01:14 Mit jelent a klímadezinformáció, a klímaszkepszis és a klímarelativizáció?
  • 03:59 Milyen a magyarok attitűdje a klímaváltozás felé?
  • 08:44 Miért lehet az, hogy bár a magyar emberek nem szkeptikusak a klímaváltozással kapcsolatban, mégsem foglalkoznak vele igazán aktívan?
  • 12:29 Miért szkeptikusabbak a jobboldali beállítottságú emberek?
  • 15:39 Miért relativizálja a magyar kormány a klímaváltozás témáját?
  • 19:10 Milyen hiteles forrásokból tájékozódhat az ember a klímaváltozásról?
  • 22:23 Milyen lenne hazánkban a zöldpolitika ideális esetben?
  • 24:35 Mit lehetne tenni, hogy az egyének aktívabban szembe tudjanak nézni a klímaváltozással? 
  • 28:41 Hogyan tudna jól működni a részvételi demokrácia?
  • 31:37 Tud-e az állampolgár országos szinten bárhogy hatni a zöld ügyekre a választásokon kívül?
  • 34:30 Hogyan kommunikáljunk a klímaszkeptikusokkal?
  • 37:47 Házi feladat.

A Political Capital idézett tanulmányát erre találja.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!