szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A drasztikus kilengések ritkák, azonban 2018 után újra a fagypont fölé emelkedett a hőmérséklet. A tudósok szerint az Északi-sark feletti szokatlanul enyhe hőmérséklet az alacsony légnyomással is összefügg, ami az Északi-sark irányába tolja a meleg légtömeget.

Norvégia és az Északi-sark között nagyjából fél úton található Spitzbergák szigetcsoporton szombaton 18, vasárnap pedig 20 fokkal magasabb hőmérsékletet mértek, mint a térségre jellemző átlag – írja a Guardian. Az adatokat az 1991 és 2020 közötti mérésekhez hasonlították. Ez a mértékű emelkedés pedig elég volt ahhoz, hogy a hőmérséklet a 0 Celsius-fok közelébe emelkedjen, ami azért jelentős, mert ezzel fagypont közelébe került a hőmérséklet, sőt akár meg is haladhatta azt, a tél közepén, az Antarktiszon.

“Ez egy kifejezetten extrém téli felmelegedés volt, valószínűleg nem a legdurvább, amit valaha megfigyeltünk, de egész biztosan a felső határán mozgott annak, amit a sarkvidéken tapasztalhatunk” – idézi a brit lap Mika Rantanen, finn meteorológust.

Julien Nicolas, a Kopernikusz Éghajlatváltozási Szolgálat egyik kutatója azt mondta, hogy téli szokatlan meleg annak köszönhető, hogy a térség felett alacsony a légnyomás és meleg levegő áramlott az Északi-sark irányába. A kutató hozzátette azt is, hogy ez a jelenség kifejezetten ritka. Bár egyelőre nem tudják megállapítani, hogy milyen gyakran tapasztalható hasonló, de az biztos, hogy 2018 februárjában is regisztráltak egy hasonló esetet.

A Kopernikusz adatai szerint a hőmérséklet biztosan fagypont fölé emelkedett, amit egy bója is megerősített, ami 0,5 fokot regisztrált a 87 északi szélességi foknál. Pontos és részletes adatokkal a kutatók nem rendelkeznek, mivel a területen kevés a közvetlen megfigyelést lehetővé tevő állomás, a kutatók műholdak, hajók, repülők és különböző meteorológiai állomások által végzett mérések összevetésével próbálnak meg becsléseket adni ilyen helyzetekben. A brit lap által idézett kutató azonban úgy fogalmazott, hogy az összes általa ismert modell 20 Celsius-fok feletti átlaghőmérséklet emelkedést jelzett a hétvégén.

2024 lett az első év, amikor meghaladta az 1,5 Celsius-fokot a globális felmelegedés

1,6 fokkal volt melegebb tavaly, mint az iparosodás előtti szint. 2024 így a valaha mért legmelegebb év lett.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!