szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Terézvárosban, és Erzsébetvárosban kirobbant ingatlanbotrányok után a közvélemény gyanakodóvá vált az önkormányzati pályázatokkal kapcsolatban. Ezért keltett feltűnést, hogy egy szakközépiskola működtetője állítja: pályázatot nyert, de mégsem vehette bérbe a józsefvárosi önkormányzat tulajdonában lévő épületet, mert alighogy megnyerték a pályázatot két nap múlva indoklás nélkül mást hirdettek ki győztesnek. Más források szerint a háttérben 30 millió forintos kenőpénz meg nem adása áll. A városrész vezetői cáfolják a gyanúsítást, szerintük megvesztegetésről szó sem volt, a vállalkozás maga állt el a pályázattól.


A Szent György Szakközépiskola 2006-ban indult el a józsefvárosi önkormányzat pályázatán, hogy 15 évre megszerezze a Dugonics utca 17-21. szám alatt található önkormányzati ingatlan bérleti jogát. A tender a cégre nézve sikeres volt, és a kft. nagy reményeket fűzött az oda tervezett iskola mielőbbi beindításához. A dolog azonban megfeneklett. Ennek oka az érintett szerint az, hogy az önkormányzat indokolatlanul mást hirdetett ki a pályázat nyertesének. Más személyek a hvg.hu-t úgy tájékoztatták, hogy ennek hátterében az áll, hogy az önkormányzat nevében 30 millió forintot követeltek egy vállalkozáson keresztül azért, hogy az iskola kapja meg az ingatlant. Mindezt egy közjegyző előtt tett nyilatkozat megerősíti. 

Minderről egy hangfelvétel készült, ennek kivonatát tartalmazza a szerkesztőségünkhöz eljuttatott, 2006. május 29-én tett nyilatkozat. Eszerint a cég illetékese előtt állítólag Lőrinczi-Reich József akkori fideszes önkormányzati képviselő felhívja Csécsei Béla polgármester titkárságát, és a következőket mondja: „Te, a Bélánk a helyén van? Bélánk a helyén van? Ne hülyéskedj! Nézd meg, hogy hol van, mert nagyon fontos lenne. Jaj, de jó! Pedig azt akartam hívni. Jó, de én meg bizottsági ülésen vagyok, nem tud hívni…azt mondd meg neki légy szíves, hogy a Szent György képviselője itt volt nálam, és holnap délelőtt tízkor történik meg a teljesítés és utána én száguldok azzal, amiben megállapodtunk.” A hanganyagot tudomásunk szerint senki sem használta fel, és nem lett belőle rendőrségi ügy sem.

Az önkormányzat határozatai
 
A józsefvárosi képviselő-testület 2006. április 11-i ülésén a jelenlévő 18 képviselő egyhangúan elfogadta, hogy „a Budapest, VIII. Dugonics u. 17-21. szám alatti, 36304 helyrajzi számú ingatlan oktatási-nevelési célú bérbeadására az Önkormányzat zártkörű pályázatot eredményesnek nyilvánítja. A pályázat nyerteseként a Szent György Biztonságvédelmi és Számítástechnikai Szakközépiskolát hirdeti ki, pályázati ajánlata alapján, a pályázati kiírás feltételei szerint.”

Ezt a 178/2006. (IV.11.) számú határozatot 2006. június 8-án a képviselő-testület 17 igen szavazattal és 3 tartózkodással megváltoztatta és úgy döntött, hogy a Szent György Kft. helyett, a második legjobb ajánlatot benyújtó Esély Kövessi Erzsébet Szakképző Iskolával köti meg a bérleti szerződést. A Szent György Kft-re vonatkozóan pedig, mivel a „a pályázónak felróható okból nem jött létre a bérleti szerződés, a Kiíró – azaz az önkormányzat – a kettőmillió forint ajánlati biztosítékra igényt tart.”
A szakközépiskola viszont elesett az épülettől, és a hvg.hu információi szerint a váratlan fordulat után nem kapták vissza a pályázathoz befizetett kétmillió forintot sem. Ezt vissza sem követelték, holott, a képviselő-testület egyhangúan mondta ki a céget nyertesnek, majd miután nem tette le az asztalra a 30 millió forintot, hirtelen minden képviselő a másik pályázót találta alkalmasnak. A pálfordulásról egyébként a tanintézmény működtetője semmilyen hivatalos értesítést nem kapott. 

Józsefváros most lemonmdott olgármestere, Csécsei Béla elmondta, hogy az önkormányzat nevében biztosan nem követelt pénzt senki, azzal viszont, hogy magánemberek mit művelnek, semmit sem tud kezdeni, felelősséget nem vállalhat érte.

Lőrinczi-Reich József, volt fideszes frakcióvezető, jelenleg rokkant nyugdíjas a hvg.hu-nak elmondta, hogy jól emlékszik a ügyre, "mert ennyi gondot nyertes még nem okozott az önkormányzatnak".  A szakközépiskola illetékesei meggyőző oktatási programot vázoltak fel – egy felsőoktatási intézmény létrehozását is –, ami alapján meg is nyerték a pályázatot.Az egykori képviselő hangsúlyozta: miután eredményt hirdettek, a bérleti szerződés tervezetét, több egyeztetés ellenére sem tudta a polgármester megtárgyalni a győztessel, így a testület visszavonta az eredeti döntését, és a másik pályázót hirdette ki nyertesnek.

Hozzátette, ő örült volna a legjobban, ha az oktatási intézmény a kerületbe költözött volna. „A frakciónk mindvégig iskolabezárás ellenes volt, és emlékezetem szerint a Dugonics iskola megszüntetését sem támogattuk, de ha már a többség emellett döntött, szerettük volna elérni, hogy legalább az épület funkciója megmaradjon. Örömmel vettük volna, ha egy újabb felsőoktatási intézmény jött volna létre a kerületben, hiszen ez egy újabb esélyt adhatott volna a Józsefvárosban tanulni szándékozó itt lakó gyerekeknek is.”

Lőrinczi-Reich József kijelentette: hazugság, hogy ő bármikor bármit akart volna a pályázótól. „A szerződéskötés érdekében viszont azt többször kértük, hogy az elmaradt jogi munkát, végezzék el határidőre, ahogy ezt a polgármester a maga részéről meg is tette.” A volt önkormányzati politikus vitatta a közjegyző előtt tett nyilatkozat hitelességét is, mondván, hogy a közjegyző nem vizsgálja az állítás igazságtartalmát, hanem csak hitelesíti a nyilatkozat aláírójának szignóját. „A vesztegetésemnek amúgy sem lett volna sok értelme, mert a Fidesz-KDNP-MDF frakciónk kisebbségben volt, így esélyünk sem lett volna a testületen olyan döntést átvinni, amihez a szocialista és szabaddemokrata képviselők többsége nem járul hozzá.”

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!