Elöntötte Berlint az 1920-as évek iránti nosztalgiahullám

Az első világháború utáni és a hitlerizmus előtti rövid időt kihasználva a maihoz hasonlóan pezsgett a német főváros, és a centenáriumi években ezt gőzerővel igyekszik meglovagolni a filmipar is, a HBO például az utóbbi évek legnagyobb tévés vállalkozásával.

Elöntötte Berlint az 1920-as évek iránti nosztalgiahullám

Furcsa, meglepő öltözékű emberekbe lehet botlani egy-egy hétvégi estén Berlin belvárosában. Szmokingos-cilinderes-selyemsálas urak, bubifrizurás, csípőn lazán megkötött, kivágott ruhát viselő hölgyek igyekeznek valamelyik felkapottabb szórakozóhely, varieté felé, ahol éppen szving- vagy charlestonestét hirdetnek, netán a korszak híres slágereiből készült összeállítást tűztek műsorra.

A 2020-as év beköszönte óta Berlinben kivirult a múlt század húszas évei iránt érzett nosztalgia. Az 1920-as évek aranykora – ezzel jellemzik most utólag azokat az éveket, amikor az első világháború után, de még Hitler, a nácizmus hatalomra jutása előtt eltelt néhány évet élvezte a német főváros.

A szóban forgó korszakot talán semmi mutathatja meg jobban, mint Walther Ruttmann filmrendező 1927-es filmtörténeti jelentőségű munkája, a Berlin, egy nagyváros szimfóniája című néma-dokumentumfilm, melyben a német főváros egy hétköznapját ábrázolta aprólékos hitelességgel:

Pride után: megpróbálják-e börtönbe küldeni Karácsony Gergelyt?

Pride után: megpróbálják-e börtönbe küldeni Karácsony Gergelyt?

Nem csak a Pride-felvonulás előtt volt erősen kusza a jogi helyzet, a demonstráció után is egymást érik a kérdések. Ha az utolsó pillanatig bírsággal riogatták a résztvevőket, akkor mi, miért és kinek az utasítására változott a menet napjára? Az Ügyvédkör elnökét és egy volt belügyminisztert kérdeztünk.