Még tartunk tőle, de a mesterséges intelligencia olcsóbb és jobb orvoslást hozhat
Ma még erős gyanakvás övezi a mesterséges intelligenciával felruházott gépek egészségügyi alkalmazásait, de a következő évtizedben egészen biztosra lehet venni a módszer térnyerését.
Van, amit a gépek jobban csinálnak, mint az emberek, másban viszont alulmaradnak. A gép és az ember kombinációja erős együttes lehet, ha valóra válnak a mesterséges intelligencia (MI) nem túl távoli jövőre ígért képességei. Az MI használata demokratizálhatja az egészségügyi ellátást: olcsóbbá és ezzel olyan közösségekben is hozzáférhetővé teheti, ahol járóföldnyire nincs sem orvos, sem szakápoló. Ugyanakkor könnyít a túlterhelt orvosok munkáján, csökkentve az emberi tévedés lehetőségét. A világ legdrágább egészségügyét működtető Egyesült Államokban, ottani becslések szerint, évente betegek tízezrei halnak meg orvosi műhiba miatt.
UV-fénykard és orvos nélküli kórház: a mesterséges intelligencia is segít legyőzni a járványt
Az automatizálás és az online kommunikáció kulcsfontosságú lehet a koronavírus elleni küzdelemben. Számos cég robotja segít már Kínától az USA-ig.
A komputerekbe programozott tudás és tanulási képesség – ezek együttese az MI – alkalmazása már egyáltalán nem utópia Kína túlnépesedett megapoliszaiban sem. A világ legnagyobb internetes egészségügyi platformja, a Ping An Good Doctor tavaly év végén már 265 millió ügyfelet mondhatott magáénak. A telefonfülkényi „egyperces klinikák” utcákon és munkahelyeken gyors hozzáférést jelentenek a nap 24 órájában a panaszukkal diagnózist, kezelési tanácsot és orvosságot kérőknek.