Oszd meg és büntess – így kezeli a kormány a vendéglátósok ügyét
A fennmaradásért vívott kilátástalan küzdelem sem hozza össze a vendéglátósokat. A saját vállalásaival késlekedő kormánynak sikerült leállítania a hétfői nyitásra készülő „lázadókat”, s a rosszul szervezett tüntetések is érdektelenségbe fulladtak. Lelkiállapotukról, lehetőségeikről négy érintett beszélt a HVG-nek.
Hat rendőr jelent meg hétfő reggel a 7 órás nyitásra, de emberi módon történt az ellenőrzés
– mondja Borda Balázs, a nagykanizsai Resti Presszó és Söröző tulajdonosa. Ő volt az egyike azoknak, akik beharangozták, hogy rendesen kinyitnak, de végül letett róla. "Nem volt más választásom, a múlt csütörtöki kormányrendelet és főleg amiatt, hogy országszerte jelentéktelen számú vendéglátóegység követte volna a példát. De mivel a tervünkre a kormány részéről nem a kompromisszumkeresés, hanem a szigorúbb büntetés volt a válasz, érthető, hogy mindenki megijedt.” (A jelenlegi nyitvatartás nála azt jelenti, hogy el lehet vinni szendvicset, kávét, üdítőt, dobozos sört.)
A vendégeit is féltette a szankcióktól, pedig akadt köztük olyan, aki még az ő büntetésének a kifizetésébe is beszállt volna. Kis cégként kihúzza még egy ideig, annyi bevétele csurran-cseppen, hogy két, félmunkaidős, minimálbéres alkalmazottját fenntartsa – támogatást nem kér rájuk. Ám ott a bérleti díj, a rezsi, a beszerzések és „a vállalkozó kiesésével mi lesz, arra nincs támogatás”.
Kádár Tamás: Ha mind elmegyünk kapálni, kevesebb lesz az ország
A vendéglátósoknak, a művészeknek, a rendezvényszervezőnek és a fesztiválszervezőnek is elege van, írja szerzőnk. Nem csak munkahelyek szűnnek meg, de ezután félő, hogy nem marad kultúra és elfogynak az együttlét terei. Vélemény.