Minden nyolcadik kórházi beteg gépen van – ez kapacitásgondot jelezhet

A világjárvány gócpontja lett Magyarország: a háromszázat közelítő napi halálozás sejteni engedi, mekkora nyomás nehezedik az egészségügy dolgozóira. A kormány hiába zárja ki a nyilvánosságot a kórházakból, részint Orbán Viktor bőszítő szavára egyre többen mondják el panaszukat.

  • Bihari Ádám, Gergely Márton Bihari Ádám, Gergely Márton
Minden nyolcadik kórházi beteg gépen van – ez kapacitásgondot jelezhet

Koronavírus-járvány

Fellélegezhet kicsit a világ, a Covid-19 ugyan nem tűnt el, de nem keseríti meg a mindennapokat. Ám visszatér-e? És mi van a betegség utóhatásaival? Cikksorozatunkban megtalál mindent, ami a koronavírus-járványról tudnia kell.

Legrosszabb esetben 200 ezer ember egyidejű megfertőződésére számíthatunk Magyarországon – mondta tavaly a Parlamentben Orbán Viktor, és ebben az esetben „a nemzetközi példák szerint 16 ezernek lesz szüksége egyidejűleg kórházi ágyra, és 800 embernek lesz szüksége egyidejűleg lélegeztetőgépre”. Azt is állította, hogy kormánya kétszer ennyi fertőzött és beteg kezelésére is felkészült.

Ezekben a napokban szembesül az ország azzal, hogy a miniszterelnök ígérete mennyit ér.

Március 25-én a regisztrált, éppen fertőzöttek száma elérte a 196 ezret, és a hét végére minden valószínűség szerint átlépi a 200 ezres határt (ettől a szinttől a második hullám épphogy elmaradt, december 19-én 198 800 aktív esetet tartottak nyilván). Kórházban közel 12 ezer személyt ápolnak, lakosságarányosan egyidejűleg több ágyat igényelnek Covid-betegek, mint ahányra más országban valaha szükség volt a járvány egy éve alatt.

Magyarország ágynak esett, Orbán újratervezésre kényszerül

A kormányfő nehezen, de most úgy döntött, mindenek felett áll a járvány megfékezése, hiába sínyli meg az eddigi legszigorúbb korlátozásokat az amúgy is ezer sebből vérző gazdaság.

Megszavazták a módosított költségvetést, de Budapest csak időt nyert, életet nem - közvetítésünk a Fővárosi Közgyűlés üléséről

Megszavazták a módosított költségvetést, de Budapest csak időt nyert, életet nem - közvetítésünk a Fővárosi Közgyűlés üléséről

A július 1-i határidő előtti utolsó pillanatban, a hétfői rendkívüli közgyűlésen dőlt el, hogy a fővárosi képviselők kiigazították a már korábban, konszenzussal elfogadott 2025-ös költségvetést, így van újra érvényes büdzséje a fővárosnak – év végéig. Ha nem így lett volna, durva korlátozásokkal és pénzügyi nehézségekkel járó állapotra kellett volna készülni.