Belemegy Orbán a harmadik Sinopharm-oltásba?
Mi van akkor, ha valakinél két oltás után sem detektálható ellenanyag, hogyan és milyen újabb oltást kaphat? Már csaknem hárommillióan firtathatják e kérdést, míg mások már a második adagból sem kérnek.
„Neked van? És mennyi?” - a manapság mind gyakrabban feltett kérdés nem indiszkrét, nem az anyagiakra, hanem a koronavírus elleni oltás segítségével termelt ellenanyagszintre vonatkozik. A van vagy nincs gyakori téma a közösségi média megannyi oltással foglalkozó privát vagy nyitott csoportjaiban, vagy a most már megejthető személyes találkozásokon.
Két évvel ezelőtt még senkinek sem fordult meg a fejében, hogy utánajárjon, mekkora védettséget adott idős szüleinek az influenza vagy a gyerekének a kanyaró, netán a rubeola ellen beadott oltás. Most azonban sok szempontból új helyzet van, eddig ismeretlen vírus, nagy gyorsasággal kifejlesztett, különböző hatásmechanizmusú, vadonatúj oltóanyagok, amelyeknél még kevés a tapasztalat arról, hogy meddig, mennyire hatékonyak, kiváltképp a 60 év feletti korosztálynál.
Meg is indult az önkéntes és persze önfinanszírozott tesztelés az antitestmérést kínáló magánlaboratóriumokban. Bár Merkely Béla, a Semmelweis Egyetem rektora, Orbán Viktor egyik járványügyi tanácsadója azt mondta, hogy egy embert sem találtak, akinek két kínai oltás után ne termelődött volna ellenanyaga, a valóságban mégis sokan voltak, akik így jártak. De az Egyesült Arab Emírségekből és Szerbiából is érkeztek hasonló tapasztalatok, ahol javasolnak is egy harmadik oltást azoknak, akiknél az első kettő nem hozott megfelelő eredményt.