Szabadesésben a bitcoin, de a profik még mindig bizakodnak
Viharos tempóban zsugorodnak a tavaszi felfutásban bitcoinba fektetett megtakarítások, de ebből még nem következik, hogy ne lehetne jó üzletet csinálni belőle.
„Fényes a jövő. Világszerte fokozódik az inflációs veszély, a túlértékelt részvénypiacokon korrekció várható, ezért a csak korlátozottan kibocsátható bitcoin árfolyama hamarosan újra emelkedésnek indul. Nem is olyan sokára százezer dollárt is érhet, én pedig
46 évesen még megérem, hogy 400–600 ezer dollárt adjanak egy bitcoinért”
– lelkesedik Pataki Gábor, a Coinbroker.hu alapítója. Kevésbé rajonghatnak viszont most a legelterjedtebb digitális pénzért azok a befektetők, akik idén tavasszal vásároltak be belőle. A koronavírus első hullámában négyezer dollárig beszakadt bitcoinárfolyam ugyanis 2020 őszén megtáltosodott, s idén április közepére majdnem 65 ezer dollárig szaladt fel. Ám az elmúlt két hónapban zuhanni kezdett, egészen 28 ezer dollárig, lapzártakor 34 ezer dollár körül ingadozott. A többi kriptovaluta is hasonló utat járt be. Pedig a csúcson már összesen 2500 milliárd dollár volt az értékük, meghaladva például az Apple kapitalizációját. S olyan intézményi befektetők is vásároltak belőlük, mint a floridai Miami város önkormányzata vagy a Tesla.
Borzasztóan kockázatos, mégis menedéknek használják a bitcoint
Minél jobban félnek a befektetők az inflációtól, annál inkább emelkedhet a bitcoin csillaga. Az intézményi vevők megjelenése és a várható szabályozás csillapítja az árfolyamkilengéseket.
A magánbefektetők Magyarországon is vérszemet kaptak. Becslések szerint körülbelül 300 milliárd forintot tarthatnak kriptovalutában, ami soknak tűnik ugyan, de a párnacihában őrzött hússzor ennyi megtakarításból bőven futja kísérletezésre. Vásárlásra ösztönözhet az is, hogy 2022-től Magyarországon a kriptovaluták adásvételéből származó nyereség évenkénti elszámolással, 15 százalékkal adózik úgy, hogy a költségek és az árfolyamveszteség beszámítható. (Eddig ügyletenként és majdnem 30 százalékot kellett fizetni.) Aki pedig korábban feketén űzte ezt a sportot, az öt évre visszamenőleg vallhatja be a nyereségét és fizetheti meg a kedvezőbb adót. Erre persze nincs sok esély, hisz a „kriptózók” jellemzően ma is ragaszkodnak az anonimitáshoz, aki pedig a pénzmosás elleni szabályokat követő, az ügyfeleit azonosító brókeren keresztül kereskedik, az eddig sem maradhatott rejtve.