Háború Ukrajnában
Több mint három éve tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Az orosz offenzíva minden kétséget kizáróan elakadt. Az oroszok mind politikailag, mind katonailag csúnyán leszerepeltek. Vlagyimir Putyin orosz elnök de facto semmit sem ért el eredeti céljaiból, sőt: pont azok ellenkezőjét. Ez azért nem jelenti azt, hogy az ukránok győzelemre állnak. A háborút Oroszország még sokáig képes folytatni: óriási tartalékai vannak, ami még akkor is döntő jelentőségű lehet, ha katonailag nem képesek egy átütő győzelem kivívására. Ukrajna tartalékai azonban csak akkor lesznek elegendőek az ellenállás folytatásához, ha megfelelő segítséget kap a Nyugattól. Ez egyelőre úgy látszik biztosított, de nincsenek garanciák, hogy az idők végeztéig így marad.
Térképeken látni, hogy kezd rémálommá válni Oroszország számára a háború
A hatalmas veszteségek és a kudarcsorozat után Moszkvának legfeljebb arra van esélye, hogy teljes mértékben ellenőrzése alá vonja a Donyec-medencét.
A háború kimenetelére álljon itt egy parafrazált idézet Henry Kissinger volt amerikai külügyminisztertől: a reguláris hadsereg vereséget szenved, ha nem győz, a gerillahadsereg győz, ha nem szenved vereséget.