Háború Ukrajnában
Több mint három éve tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Megvásárolta a magyarországi Veolia-csoport az állami MVM Zrt.-től az oroszlányi erőművet. Az adásvétel értékét a felek nem hozták nyilvánosságra, a tervek szerint felújítást követően 2024-től két, egyenként 50 megawatt teljesítményű blokkban termelnének áramot biomassza és kisebb részben előkészített szelektált hulladék (SRF) elégetésével. A Vértesi Erőmű Zrt. Oroszlányi Erőmű telephelye Magyarország ötödik legnagyobb szén- és biomasszatüzelésű erőműve, amelyben 2015. december 31. óta üzemszünet van.
Sok termelőkapacitás csak papíron létezik
Az erőmű tulajdonosváltása jó hír, mert Magyarország egyre több áramot fogyaszt – egyre nagyobb arányban importból. Ez az arány csökkenhet, mert ha a Veolia megvalósítja a tervezett beruházást, akkor a hazai hagyományos erőműkapacitás 100 megawattal nő. Ez nem egy eget rengető kapacitás, összehasonlításképpen a négy paksi blokk darabonként 500 megawattos. Mindenesetre több, mint az Oroszlányban jelenleg rendelkezésre álló semmi.