Mohamed és Putyin fityiszt mutatott Bidennek, és olajpaktumot kötött az USA ellen

Az olajkitermelése csökkentésével Szaúd-Arábia szembeszállt az USA-val, és újabb gesztust tett Oroszországnak. A lépés része a globális olajpiac ellenőrzéséért folyó küzdelemnek is.

Mohamed és Putyin fityiszt mutatott Bidennek, és olajpaktumot kötött az USA ellen

Vajon mi lehet az oka annak, hogy az OPEC+ néven emlegetett, Szaúd-Arábia és Oroszország által vezetett csoport a múlt héten napi 2 millió hordónyi kőolajtermelés-csökkentést jelentett be? A lépés egyik olvasata, hogy a királyság de facto uralkodója, Mohamed herceg és Vlagyimir Putyin tovább mélyíti a kétoldalú kapcsolatokat, miközben az USA, Nagy-Britannia és az EU jó része – nyolc hónappal az Ukrajna elleni orosz agresszió kezdete után – azon fáradozik, hogy elszigetelje Moszkvát és az egyre veszélyesebb orosz elnököt.

Nagy csökkentést tervez az OPEC+ az olajkitermelésben, mi lesz az olajárakkal?

A pandémia óta most először találkoznak szerdán a világ legjelentősebb olajexportáló országainak miniszterei, akik között Szaúd-Arábia és Oroszország viszi a prímet.


Rijád a nyugati szövetségesei – így az USA – kérésének ellenére döntött az olaj árának emelkedésével fenyegető lépés mellett. Aminek következtében a nyersolaj-exportáló Oroszországnak nagyobb lehet a bevétele az ukrajnai háború finanszírozására, épp, amikor az kritikus ponthoz érkezett. Mindez

három hónappal az után, hogy Joe Biden amerikai elnök a királyságban járt és találkozott Mohamed trónörökössel,

a kőolajtermelés növelését sürgetve.

 

Egy Orbán-kormány nem érne meg négy évet sem Franciaországban

Egy Orbán-kormány nem érne meg négy évet sem Franciaországban

Jehan Paumero húszas évei elején, bordeaux-i bölcsészként jött Magyarországra 2003-ban, miután elfogadta egy pécsi gimnázium állásajánlatát. Előtte csak a Sziget miatt járt itt, de megígérte magának, hogy még visszatér – egy helyett végül több mint húsz évet maradt. Hogyan látja egy köztünk élő francia a magyarokat? Miért érzi itt szabadabbnak magát, mint otthon, és mi az, ami miatt közelebb érzi magához a magyar társadalmat? Mit gondolnak a franciák Magyarországról, és mit válaszol, ha nekiszegezik a kérdést, hogy milyen diktatúrában élni?