Az utálatos orosz showman – az Economist elemzése Jevgenyij Prigozsin felemelkedéséről és céljairól
Vlagyimir Putyin alkotta meg a most fellázadt Jevgenyij Prigozsint. Elképzelhető, hogy a szókimondó zsoldosvezér lesz Oroszország új elnöke? – erre a kérdésre keresi a választ a legismertebb brit hetilapban, az Economistban Paul Wood.
Valamikor még 2017-ben tanácskozást tartottak a Wagner-csoport szentpétervári főhadiszállásán, s már tartott a megbeszélés, amikor Jevgenyij Prigozsin, a zsoldoshadsereg alapítója és vezetője testőrök társaságában beviharzott a terembe. Prigozsin akkor még nem volt ismert közszereplő, s a cég alacsonyabb rangú menedzserei nem ismerték őt személyesen.
Így szabadult el Jevgenyij Prigozsin, Putyin bulldogja, a Wagner zsoldoshadsereg vezére
Üstökösként robbant be az orosz politikába Jevgenyij Prigozsin, a Wagner zsoldoshadsereg alapítója és parancsnoka, ám könnyen meglehet, hogy a közéletből való távozása sem lesz felemelkedésénél lassabb. Most mindenesetre ott tart, hogy zsoldosaival gyakorlatilag fellázadt az orosz hadsereg - és így közvetve Vlagyimir Putyin elnök - ellen, és csapataival ellenőrzése alá vonta az orosz-ukrán határ közelében lévő Rosztov és Voronyezs katonai objektumait.
A tanácskozás egyik fiatal résztvevője felállt, hogy bemutatkozzon. Prigozsin egy pillanatig csak nézett rá, majd megragadta a zakója ujját és kivonszolta a fiatalembert a folyosóra, ahol ököllel arcon vágta – így mutatja be az Economist Prigozsint, aki most minden korábbinál messzebb ment és nem csak a katonai vezetést bírálja, hanem szembeszállt Vlagyimir Putyin elnökkel is.
S bár Prigozsint valószínűleg már mindenki felismeri Oroszországban, még mindig nem egyértelmű, mi a szerepe az orosz hatalmi struktúrában.