Háború Ukrajnában
Több mint három éve tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Tagadhatatlanul kiskaput hagyott az Európai Unió Tanácsa azoknak, akik zár alá vett orosz vagyonokkal akarnának üzletelni. Tavaly decemberben egy rendeletmódosítással tíz orosz nagybank, köztük a Szberbank esetében is lehetővé tette, hogy a szankciók ellenére az orosz tulajdonosok bizonyos körülmények között hozzájussanak vagyonuk egyes részeihez.
A Szberbanknál ez azt jelentette, hogy ha 2023. június 17-éig eladja valamely európai uniós tagállamban lévő érdekeltségét, akkor cserébe pénzhez vagy egyéb gazdasági erőforráshoz juthat. Ezt használta ki Stephan Zöchling osztrák üzletember. Ő nem csupán Oroszországban élt egy ideig, hanem Oleg Gyeripaszka orosz oligarchával is üzletelt, akinek érdekeltsége van egyebek mellett az osztrák Strabag építőipari cégben is, egyszersmind közel áll Vlagyimir Putyin orosz elnökhöz.