Mindenkinek kell egy tér, ahova lerakhatja az érzéseit – egy újabb HVG Könyv a traumákból kivezető útról
Gyerekkori szexuális erőszakot szenvedett kliensének megrázó gyógyulástörténetét dolgozza fel Szirtes Lili szakpszichológus A bántalmazó árnyékában című könyvében.
„Amióta emlékezni kezdtem, ki vagyok billenve. Vannak helyzetek, amikor ok nélkül ideges és feszült leszek, szinte remegek a félelemtől. Néha random émelygek és hányingerem van. Ritkán meg mintha nem kapnék levegőt” – Szirtes Lili A bántalmazó árnyékában – Kiút a traumából az EMDR módszerével című könyvének főhőse, a 34 éves Olivér így számolt be tüneteiről a pszichológusának.
A HVG Könyvek A Terapeuta Esetei könyvsorozatában megjelent kötetben a tanácsadó szakpszichológus megtörtént esetet dolgozott fel. Olivér a kliense volt, a könyv a hozzájárulásával született, de a felismerhetőség elkerüléséért a szerző több helyen változtatott a valódi eseményeken. A történet lényege azonban változatlan maradt: egy sikeres, párkapcsolatban élő férfi kiútkeresése, akiről senki sem sejtette a környezetében, hogy gyerekkori szexuális bántalmazás áldozata volt.
Sokkal sötétebb hangulatban csetelnek a gyerekek a segélyvonalon
Egy alig 11 éves kisgyerek is felhívta a Kék Vonal Gyermekkrízis Alapítvány segélyvonalát, hogy veszélyes családon belüli helyzethez kérjen segítséget. Egyre többen és egyre fiatalabban keresik az alapítványt, és nem azért, mert hamar jutnak telefonhoz a gyerekek. Reményiné Csekeő Borbála pszichológus, a Kék Vonal szakmai vezetője szerint a gyerekek nincsenek jól, de a felnőttek sem.
Szirtes Lili klientúrájának körülbelül a tíz százaléka hasonló gyerekkori szexuális erőszakot átélt emberekből áll. „Ez olyan téma, amiről nem lehet eleget beszélni, mégsem beszélünk róla eleget” – fogalmazott a HVG-nek. Azért választotta közülük éppen Olivér történetét, mert a kutatások szerint a szexuális bántalmazást átélt férfiak mindössze 20 százaléka osztja meg valakivel, hogy mi történt vele, míg a nőknél ez az arány 50 százalékos.