Orbán győzelemként adhatja el, hogy kiegyezett a NATO-főtitkárral, pedig ezzel megszegi az ígéretét

6 perc

2024.06.20. 07:30

2024.06.20. 11:06

Budapestig utazott a NATO főtitkára, hogy kamerába mondassa Orbánnal: nem fog vétózni. A washingtoni csúcsra készülő Jens Stoltenberg konszenzussal akarja NATO-szintre emelni Ukrajna támogatását, még akkor is, ha ez szöges ellentéte a Fidesz választási „ígéreteinek”.

A szó szoros értelmében vett véleménycsere részese volt Orbán Viktor múlt szerdán: a magyar miniszterelnök bement az álláspontjával a tárgyalóterembe Jens Stoltenberghez, majd kijött a NATO főtitkáráéval. A fejmosást idéző tárgyalás után tartott sajtótájékoztatón Orbán kijelentette, hogy „Magyarország nem kíván blokkolni olyan döntéseket a NATO-ban, amelyek, bár eltérnek a szerintünk észszerű döntésektől, de a többi tagállam szorgalmazza”. A norvég politikus a kilenc kelet-közép-európai NATO-tagállamot tömörítő informális platform (B9) egy nappal korábban, Rigában rendezett találkozóján jelentette be budapesti meglepetésvizitjét.

Bővebben a Stoltenberg–Orbán-találkozóról és annak előzményeiről itt:

A NATO-főtitkár személyesen jön Budapestre tisztázni, miért kéri Orbán, hogy kivételezzenek Magyarországgal

Orbán Viktor szeretné, ha Magyarország olyan különleges státuszt kapna, amely lehetővé teszi, hogy semmilyen formában ne vegyen részt a NATO területen kívüli misszióiban. Ezzel újabb frontot nyit a NATO-val és az EU-val mostanában nem éppen harmonikus viszonyban. Jens Stoltenberg egyenesen a kelet-európai NATO-tagok rigai csúcstalálkozójáról érkezik, ahova Sulyok Tamás államfő nem ment el.

A bukaresti kilenceknek nevezett formációnak ugyan elméletben részes állama Magyarország, ám ezúttal a korábban (még Novák Katalin alatt is) rendszeres magyar államfői jelenlét helyett csupán nagyköveti szinten képviseltette magát az Orbán-kormány. Arra viszont ez is elég volt, hogy a magyar ellenkezés miatt a jelenlévők ne tudják elfogadni a csoport Ukrajnával és Oroszországgal kapcsolatos közös állásfoglalását. Mondhatni, a magyar küllőakasztás menetrendszerűen érkezett: az elmúlt években csupán egyetlen alkalommal, Pozsonyban sikerült egységes nyilatkozattal zárni az egyeztetést.

A mostani távolodást azonban a diplomáciai forrásokra hivatkozó sajtó már úgy tálalta, hogy az a közös út vége, és a B9-ből könnyen B8 lehet, mert a többiek szívesen megválnának Magyarországtól. Noha egy ilyen kizárás vagy önkéntesként feltüntetett kilépés jól illene a NATO-ból kifelé kacsingató magyar narratívába, szó sincs arról, hogy Orbán ki akarná vezetni az országot a katonai szövetségből.