szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A vírusok már háromszázmillió évvel ezelőtt is megfertőzték a rovarokat – állítják egy új francia tanulmányban, amely az amerikai Nemzeti Tudományos Akadémia folyóiratában jelent meg.

A vírusok paraziták, önmagukban nem mutatnak életjelenségeket: nincs anyagcseréjük, önálló mozgásra is képtelenek, és élő anyagként csak gazdaszervezetben, annak folyamatait felhasználva viselkednek. Szaporodásukhoz a megfelelő sejtbe kell bejutniuk, hogy annak működését módosítva több százezer példányban lemásolhassák magukat.

Az élősködő darazsak viszont ügyesen felhasználják saját hasznukra a szervezetükbe beépült vírusokat. A rovarok a vírusgének felhasználásával olyan vírusszerű részecskéket "gyártanak", amelyek toxintermelő géneket tartalmaznak. Ezt a darazsak a hernyókba "fecskendezik be", amikor bejuttatják beléjük a petéiket.

A fertőzött hernyók a továbbiakban a darázspeték inkubátoraként működnek, miközben szervezetük a befecskendezett gének által vezérelt mérget termel. Utóbbi
nemcsak a "béranya" immunrendszerét blokkolja, meggátolva ezáltal a peték "kilökődését", hanem megbénítja a hernyót, s megakadályozza annak bebábozódását.

A Tours-i Egyetem kutatói Elisabeth Herniouval az élen megkísérelték megállapítani, hogy a vírusok mikor fertőzték meg először a rovarokat. Ehhez a darazsakban élősködő, "röghöz kötött" vírusokat összehasonlították olyan "szabadon élő" rokonkórokozókkal, amelyek nem építik be génjeiket a gazdaszervezet genomjába. A két vírusféleség genomjának 10-15 százaléka egyezett.

A továbbiakban a különböző darázscsaládokban élősködő különféle vírustörzseket hasonlították össze, és arra a következtetésre jutottak, hogy a rovarokba beépült kórokozók legkevesebb százmillió évvel ezelőtt váltak el "szabadon élő" unokatestvéreiktől.

Ennek alapján a kutatók kiszámították a két vírusféleség közös ősének a korát. Adataik szerint a "szabadon élő" vírusok 222 millió évvel ezelőtt jelentek meg, míg a "röghöz kötöttek" 190 millió évvel ezelőtt. Összevetve a "szabadon élő" vírusokat egy másik "rokonnal", a Baculoviridae víruscsaláddal, a tudósok arra a következtetésre jutottak, hogy a két csoport 310 millió évvel ezelőtt vált el egymástól.

Az őskori vírusok genomja hasonlatos volt a modern vírusokéhoz.

"A kutatásaink során vizsgált génekkel már a 300 millió évvel ezelőtti ősök is rendelkeztek. Ezek a vírusok jelen voltak a dinoszauruszok korában és túlélték a tömegkihalási eseményt, amely végzett az őshüllőkkel. Jelen vannak napjainkban is, és minden életformában megtalálhatók, hiszen még olyan vírusok is vannak, amelyek vírusokat fertőznek meg" – hangsúlyozta Elisabeth Herniou.

Bayer Zsolt reagált Ferenc pápa halálára, akit anno „demens vénembernek, gazembernek” nevezett

Bayer Zsolt reagált Ferenc pápa halálára, akit anno „demens vénembernek, gazembernek” nevezett

Orvosai elárulták, mi okozta Ferenc pápa halálát

Orvosai elárulták, mi okozta Ferenc pápa halálát

A Fertő tónál azt csicsergik a madarak, hogy az ember már most elkezdte érteni az állatokat

A Fertő tónál azt csicsergik a madarak, hogy az ember már most elkezdte érteni az állatokat

Elég meglepő dolgok derültek ki arról, kinek milyen a hallása

Elég meglepő dolgok derültek ki arról, kinek milyen a hallása