Tetszett a cikk?

13 millió dollár, 14 stúdiómegszállás és 15 év után megjelent az egyre inkább önmaga tribute bandjeként emlegetett Guns N’ Roses hatodik stúdiólemeze. Bár a világ egyik legeladhatóbb márkaneve mögött árválkodó Axl Rose még mindig hamarabb ütötte fel a fejét, mint a kínai demokrácia, azért a WAN2 megpróbálta kibogozni az elmúlt másfél évtized történéseit.

Axl a színpadon, 2002-ben
Itt még félidőben volt az album
A korszakos rockistenek az 1991-es Use Your Illusion révén akkora lendülettel érkeztek meg az Olümposzra, hogy rögtön túl is csúsztak rajta. A Guns fénye mindenkit elvakított, leginkább magukat a tagokat – élükön az önértékelési problémáitól elvadult Axl Rose-zal –, az egók a bankszámlákkal egyenes arányban dagadtak, és fokozatosan kihízták azt, amit zenekarnak szokás nevezni. A Népstadiont 1992. május 22-én érintő, 192 (!) állomásos rekordturné fáradalmait egy 1993 novemberében kiadott tisztelgéslemezzel pihenték ki (Spaghetti Incident), ám közben Axl már megírta a 15 évvel később napvilágot látott This I Love című számot. Ezzel kezdődött el a Chinese Democracy kálváriája; ismert és nevenincs zenészek jövés-menése, az ígérgetések és a hat darab felvezető botrányturné.

Az ölbe pottyant úszómedencék és lapos autók élvezése közben azért a gunnerek nagyritkán benéztek a stúdióba, 1994 és 1996 között fel is vettek ezt-azt, zömében Axl által írt témákat. Steven Adler és Izzy Stradlin korábbi távozása után Slash is kilépett 1996-ban, közölve, hogy az énekes olyan diktatúrát vezetett be, amellyel megfojtja a többieket. Az egycilinderes gitárgépet nemsokára követte a basszer Duff McKagan és a dobos Matt Sorum, azaz Axlt leszámítva az utolsó alapító tag is elhagyta a fedélzetet. Helyüket az idők folyamán nem kevesebb, mint 14 csatlós sem tudta betölteni, a mostani felállásban öten gitároznak.

A Szigeten is megfordult Slash 1994-től 1998-ig működtette Slash’s Snakepit nevű formációját – amelyet eredetileg az Axl által becsmérelt számainak előadására toborzott össze –, aztán kísérőzenészként összeállt minden szembejövővel Stevie Wondertől Alice Cooperen át Michael Jacksonig. Írt dalokat a Tarantino-féle Jackie Brownhoz, majd egy újabb Snakepit-album után 2002-ben életre hívta a Velvet Revolvert, amely Scott Weiland 2008 áprilisi távozása óta megint énekest keres. A szeszkazánból harcművésszé lett Duff két szólóalbum mellett kereken egy tucat csapatban basszusozott a Velvetig, Matt Sorum pedig a 2001-es nagy visszatérés erejéig hazatért a Cult kebelére, mielőtt ő is revolvert ragadott volna. De térjünk vissza 1998-ba!

 Axl szereplőválogatás útján próbált életet lehelni a szalagjain és fejében porosodó ötletekbe, és a hűséges billentyűs, Dizzy Reed mellé besorozta a Nine Inch Nails-koncerteken pengető Robin Fincket, továbbá a Replacements-ben bőgőző Tommy Stintsont. Őket azért kell külön megemlíteni, mert máig aktívan tolják a puskás szekeret, kiegészülve (csak a rend kedvéért) Chris Pitmannel, Bryan Mantiával, Richard Fortusszal, Ron „Bumblefoot” Thallal és Frank Ferrerrel. A tudomány mai állása szerint 1985 óta 21 ember mondhatta magát Guns-alkotóelemnek, azaz a hírhedten labilis – a Papp László Aréna közönsége igazán tudja – Rose a 20. zenészét fogyasztja e sorok írásakor. A Guns-saga legszégyenletesebb évtizede a Geffen kecsegtető ajánlatával kezdődött: a kiadó 1998-ban egymillió dollárt adott az egyre kínosabb üggyé fajuló album befejezésére, és még egyszer ennyit lobogtatott meg, ha a változó felelősségű társaság 1999 márciusáig leszállítja a szajrét. Utóbbira ismeretesen nem lett szükség, előbbit meg jól bebukták. Ekkor jelent meg 1991 óta az első új szám, a Schwarzenegger-féle Ítéletnap filmzenéjére feltett Oh My God, amelynek iparos hangszerelésére csak legyintettek a hívek. A következő évi tagcseréket követően a zenekar valamiért egyszer csak koncertezni kezdett. Ezen a ponton előrebocsátanánk néhány tanulságos adatot: a 2001-től 2007-ig tartó (!) Kínai Demokrácia elnevezésű (!) turné során Axlék összesen 119 bulit nyomtak és 54-et mondtak le. Útjukat visszakért jegyek és tömegverekedések kísérték, mert az emberekben még mindig megdobbant valami a gánszenrózisz hangsor hallatán. Ezt bizonyítja a zenekar 2006-os budapesti fellépése, amely Rose állítólagos derékfájdalmai miatt háromórás késéssel kezdődött, illetve a 2003-as műbalhé, amikor egy fantomcég Guns-koncertet hirdetett a budaörsi reptérre, 704 ezer forintot kicsalva szegény honi rockerektől, akiket legfeljebb az vigasztalhatott, hogy pár hónap múlva rendőrkézre került a három tettes.

A demokrácia ugatása (Oldaltörés)

Az első GNR-haknira – hétéves szünet után – a 2001-es újévkor került sor Las Vegas-ban, majd jött a Rock in Rio, melyen Axl 190 ezer emberrel tudatta, hogy „én is ugyanolyan csalódott vagyok, hogy az Oasis-szel ellentétben, mi nem tudtunk kibékülni", aztán szilveszterkor még két vegas-i fellépés. Közben kétszer is törölték a 26 állomásos európai hadjáratot, újabb mélypontként pedig jött a 2002-es MTV Video Music Awards-os leégés. A formán kívül lévő Axltől csak rekedt hörgésre futotta, ráadásul folyton kiesett a három előadott számból (nota bene: egyik a most megjelent Madagascar volt). Mindezt megfejelte azzal, hogy nem sokkal később a „rossz időjárás miatt" nem repült el a vancouveri koncertre, a színpad mögött melegítő társai ezért két órával a kezdés előtt lefújták a bulit, mire a közönség félmillió dolláros tereprendezést hajtott végre a környéken. Rose egyébként másnap lazán fellépett a Vancouvertől pár száz mérföldre lévő Tacomában – igaz, ott meg elszakadtak a hangszálai, némiképp cáfolva a csalánnal és a ménkűvel kapcsolatos mondást.

Lappangó lemezek
Green Day: Cigarettes And Valentines (ellopták)
Ryan Adams: The Suicide Handbook (nem jelent meg)
Weezer: Songs From The Black Hole (nem jelent meg)
Prince: The Black Album (1987 helyett 1994)
Kraftwerk: Techno Pop (1982 helyett 1986, Electric Café néven)
Neil Young: Chrome Dreams (nem jelent meg)
The Who: Lifehouse (nem jelent meg)
Beach Boys: Smile (nem jelent meg)
Bob Dylan: Basement Tapes (1967 helyett 1975)
David Bowie :Toy (nem jelent meg)
Duran Duran: Reportage (nem jelent meg)
The Style Council: Modernism: A New Decade (1989 helyett 1998)
Andy Fletcher: Toast Hawaii (nem jelent meg)
The Stone Roses: Second Coming (5 évig húzódott, 1994)
Massive Attack: Weather Underground (2006 óta készül)
A turné indítékául szolgáló albumcsökevényt ekkoriban mindenki hanyagolta – a Geffen kínjában kiadott egy best of-lemezt –, a bulik így is jól fizettek, úgyhogy nyugodtan lehet az ötös számú főbűnre képzettársítani.

A gitárzseni Buckethead leválását kiheverve a GNR tavalyelőtt – továbbra is a nem létező Chinese Democracy-t reklámozva – 74-szer vonultatta fel a slágermúzeumot összesen 700 ezer hívőnek, és csak 7 előadást törölt, köztük ugye kis híján a hátmasszázsos budapestit is. Némi döbbenetre 20 buli erejéig beszállt az 1991-ben lelépett és Indianába visszavonult Izzy Stradlin is. Stockholmban a predátor-hajú és felbotoxolt arcú Axl részegen megharapott egy biztonsági őrt, a portlandi távollétet a tűzoltókra kente, volt torokprobléma is, az utolsó négy állomást pedig azzal az indokkal húzta ki, hogy értsétek meg, ideje végre befejeznünk ezt a nyavalyás albumot. Az akkori fáma szerint 2006-ban el is készült volna a lemez, ha nincs a menedzser, akit természetesen csakhamar kirúgtak. Merck Mercuriadis nyílt válaszlevelében kiemelte, hogy rengeteg drága stúdióidőt foglalt le a banda számára, ám valahogy mindig csak a hangmérnökök bírtak megjelenni. A díszbemutató ezért tavaly márciusra tolódott.

Tavaly márciusban jó hír volt, hogy kész a lemez, már zajlik a keverés, a Guns tehát nyugodtan indulhatott el egy levezető távol-keleti turnéra. A lankadó hisztéria felszítását a Dr. Pepper üdítős cég vállalta magára, amely idén tavasszal drámai bejelentést tett: minden amerikainak ad egy doboz ingyen italt, ha a cd 2008-ban a boltokba kerül – kivéve a lelécelt gitárosokat, Bucketheadet és Slash-t. A jófej Axl hozzátette, hogy az ő Pepperét azért szívesen megosztja Bucketheaddel, mert a híres vödörfejű végül is szerepel az új albumon, ami azt jelenti, hogy az egész Egyesült Államokban egyedül a jó öreg Slash-nek nem jutott üdítő. Puli bácsi bizonyára túllépett a sokkoló híren egy "who gives a fuck"-kal, elvégre a másnaposságot kólával is lehet kezelni. Az új GNR-anyag előfutára – kilenc évvel az utoljára kiizzadt Oh My God után – a Shackler’s Revenge lett, amely szeptember 14-én került forgalomba a Rock Band 2 nevű videojáték tartalmaként. Az első igazi „kislemez” a címadó dal lett október 22-én, míg a Bettert novemberben kezdték nyomni a rádiók.

Őszirózsás forradalom (Oldaltörés)

Moby és Youth nem vállalták a produceri hányattatásokat, az őspuskás Mike Clink egy kicsit igen, de odaszagolt a nirvanás Nevermindot jegyző Andy Wallace is. És a Pink Floyd Falát felhúzó Bob Ezrin. És a Queen-féle Bohemian Rhapsody-t előállító Roy Thomas Baker. És a Marilyn Mansont segítő Sean Beavan. És Axl Rose.

A közreműködő nagy kollégák között ott sorakozik az Oh My Godon gitározó Dave Navarro (Jane's Addiction, Red Hot Chili Peppers), a Catcher in the Rye-ban névtelenül szólózó Brian May (Queen), a Sorry-ban vokálozó Sebastian Bach (ex-Skid Row), sőt, még a szomszédos stúdióban tobzódó NBA-sztár, Shaquille O'Neal is rappelt valamit, de az sajnos elkallódott.

Az Oh My God már sejtetett valamit abból, hogy Axl nem kevés Nine Inch Nails- és Ministry hatással képzeli el a gázrózsák jövőjét, az új album pedig be is bizonyította a tételt. Az eredmény ugyanis egy 21. századi Illusion lett, amely felvonultatja a dalnok valamennyi paranoiáját, jelzőként leginkább a megalomán, a túlbonyolított és az agyonhangszerelt illik rá – rossznak azonban semmiképp nem mondható. Legfeljebb időigényesnek.

Idő pedig bőven lesz rá, Axl nagyszabású tervei szerint ugyanis a trilógia – melynek a Democracy az első része – 2012-ig elkészül. Ezt előzetes ismereteink alapján tegyük mondjuk 2030-ra, amikor a 68 éves bálvány bejelenti, hogy már zajlik a keverés. De hát mindig is zajlott, nem?

Matusz Endre

MTI/hvg.hu Kult

Létezik a Chinese Democracy, ott van a Myspace-en

A bolti megjelenés előtt három nappal, csütörtökön felkerült - csak hallgatható formában - a Guns N' Roses új nagylemeze a MySpace-re. A zenekar hosszú-hosszú évekig volt csöndben, a lemez megjelenését többször elhalasztották, de a közösségi oldalon már ott az anyag.

hvg.hu Kult

Axl Rose visszatér - hozzánk is

Több mint tíz évet, és a hírek szerint mintegy 13 millió dollárt szánt a Guns 'N Roses énekese, Axl Rose arra, hogy visszatérő lemezét elkészítse. A Chinese Democracy című album megjelenését már többször elhalasztották, akár az új társakkal felélesztett zenekar debütálását a világ színpadain. Most Budapesten is fellép Axl és csapata. 1992-ben járt itt utoljára. Semmi se olyan, mint akkor, főként a zene nem.

Az amerikai autóipar szereplői kiakadtak a britekkel kötött vámmegállapodáson

Az amerikai autóipar szereplői kiakadtak a britekkel kötött vámmegállapodáson

Várakozáson felüli az OTP első negyedéves eredménye, de elmarad az egy évvel korábbitól

Várakozáson felüli az OTP első negyedéves eredménye, de elmarad az egy évvel korábbitól

Egy év alatt sem sikerült kijavítani a Keleti pályaudvaron a megrepedt üvegfödémet

Egy év alatt sem sikerült kijavítani a Keleti pályaudvaron a megrepedt üvegfödémet

A tökéletes nap – érdemes kipróbálni ezt a módszert, ha lankad a motiváció

A tökéletes nap – érdemes kipróbálni ezt a módszert, ha lankad a motiváció