GreenGo
GreenGo
Tetszett a cikk?

Nem csak a megtakarítás motiválhat rá, hogy alternatív módon nyaraljunk: a környezettudatosság és a zöld gondolkodás miatt is szerveznek egyre többen sporttal egybekötött, természetközelibb programokat. Lássuk, mik a lehetőségek!

Vadkemping: kóbor kaland a természetben

Ha szeretnénk madárcsicsergésre vagy épp a tücskök hangjára ébredni a reggel nyolcas jelzés helyett, a vadkemping ehhez tökéletes választás. Lényege, hogy nem a kijelölt kempinghelyen, hanem a vadonban, távol a civilizációtól állíthatjuk fel a sátrat. Ide nem kell foglalás, sem előzetes szervezés: bárhol és bármikor letelepedhetünk, ahol engedélyezett, ráadásul abban a tudatban dőlhetünk le, hogy megdolgoztunk a pihenésért.

Mondani sem kell, a vadkempingezés az egyik legköltséghatékonyabb nyaralási mód, ráadásul teljességgel spontán és rugalmas is. Még az országhatárt sem kell átlépni hozzá, hiszen Magyarország is számos gyönyörű helyszínt kínál, például az Őrségben, a Börzsönyben vagy a Bakonyban.

Azzal persze számolnunk kell, hogy ki lehetünk téve a természeti elemeknek és a kószáló állatoknak is, hiszen a természetben rovarok, rágcsálók vagy akár nagyobb vadak is megkörnyékezhetik a sátrat. Nem kell, hogy ezek a veszélyek eltántorítsanak, de érdemes rájuk előre felkészülni.

A sátorozás során keletkező hulladék kezelése kihívást jelenthet: hasznos lehet előre megtervezni, hogyan gyűjtjük majd, és hol válunk meg tőle. A vadkemping tehát nagyobb elővigyázatosságot igényel, fontos előre tájékozódni a helyszínekről, ugyanakkor a háborítatlan környezet, a természetközeli élmény mindenért bőven kárpótol majd minket.

Road trip: úton lenni maga a cél

A road trip, avagy az autós túra az egyik legszabadabb és legkalandosabb utazási mód, hiszen lehetőséget ad rá, hogy a saját tempónkban fedezzük fel a világot, ott állva meg, ahol és amikor csak szeretnénk.

Nincs kötött menetrend, egy napot sem kell a busz vagy a repülő köré szervezni, ráadásul az utazás bármely pontján módosíthatjuk a terveket. Ha pedig egy kombival, netán lakóautóval vágunk neki az útnak, akár több hétre elegendő felszerelést is magunkkal vihetünk poggyászdíj és bármilyen korlátozás nélkül.

Az úti célokat hosszan sorolhatnánk: bár sokaknak a 66-os út az álma az Egyesült Államokban, amit “az országutak anyjának” is neveznek, nem kell ilyen messzire merészkedni, Magyarországon is rengeteg útvonal várja a felfedezőket. A Balaton-felvidék, a Hortobágy vagy a Dunakanyar már önmagukban is változatos élményeket kínálnak, de autós utazás lévén nem is muszáj csak egy bejárásra szánt tájegységet választanunk, az útvonal megalkotásának csak a fantáziánk szabhat határt.

A környezettudatosságot szem előtt tartva – és a dinamikusan fejlődő töltőhálózatoknak köszönhetően – elektromos autóval is megtehetjük az utat, a carsharing szolgáltatások korában pedig már az sem jelent akadályt, ha nincs saját kocsink. A töltésről való gondoskodás igényel ugyan valamennyi tervezést, de a megfelelő applikációkkal (ilyen lehet a Plugshare vagy a Chargemap) már ez is könnyen és gyorsan megy.

GreenGoval is megoldható
Idén tavasztól már a nagy hatótávú, Kia Niro is elérhető a GreenGo flottájában, így a szolgáltató szinte minden élethelyzetre kínál ideális modellt: városi használat, költözködés és áruszállítás esetén is számolhatunk velük, illetve az új modellel az utazásaink is még komfortosabbak lehetnek. A Kia Nirók tágasak, kényelmesek, nagy csomagtérrel rendelkeznek, és mivel egy töltéssel akár 460 km-t is képesek megtenni, így bátran választhatjuk őket belföldi nyaraláshoz is.

A Kia Niro a GreenGo Comfort szolgáltatáson keresztül érhető el: 30 napra előre foglalhatóak és akár 20 napra is kibérelhetőek, ráadásul a tervezhetőség és kiszámíthatóság jegyében ki is szállítják őket nekünk, ha szeretnénk.

Egy road trip arra is kiváló lehetőség, hogy erősítsük kapcsolatainkat a családunkkal vagy a barátainkkal. Az együtt töltött idő alatt, a kilométereket róva lehetőségünk nyílik a mélyebb beszélgetésekre, a választott helyszíneket bejárva pedig közös élményeket, emlékeket szerzünk. Az átélt kalandok és a felfedezés öröme összekovácsolják az utazókat, és erősítik a köztük lévő köteléket.

Vidéki fesztiválok: a közösségi lét új formája

Ha már unjuk, hogy a hétköznapokban ugyanazt a tíz embert kerülgetjük a kávégép és a fénymásoló körül, ideje új barátságokat kötni. A vidéki fesztiválok remek alkalmat szolgáltatnak erre, ráadásul a felhőtlen ismerkedés és a stressz levezetése mellett a természethez is közelebb kerülünk.

Ha egy kisebb helyszínre látogatunk el, gyakran családiasabb környezetbe csöppenhetünk, és megismerhetjük akár a helyi szokásokat, ételeket vagy művészeteket is. Az élményt még autentikusabbá teheti, hogy kevesebb turistával kell sorban állni a sörért és a hot dogért, mint a közismert fesztiválokon – mindez pedig az árakon is meglátszik. Bár világsztár fellépőkkel jó eséllyel nem fogunk találkozni, cserébe biztosan belefutunk majd olyan előadókba, művészekbe, akik addig kívül estek a horizontunkon és új kedvenceink lehetnek.

A vidéki fesztiválok mellett szól még, hogy általában természetközeli helyszíneken rendezik meg őket, így a kulturális programok mellett akár a nyugodtabb elvonulásra vagy további aktív pihenésre is lehetőségünk nyílhat. Kikapcsolódhatunk, feltöltődhetünk a városi nyüzsgéstől távol, élvezve a csendet és nyugalmat. A természet közelsége segíti a mentális jólétünket, és a fizikai egészségünknek is jót tesz, ha kirándulást, túrázást vagy biciklizést is beiktatunk a programunkba.

Mindezek mellett a látogatók által elköltött pénz – legyen az belépőjegy, szállás, étkezés vagy helyi kézműves termékek vásárlása – közvetlenül a helyi vállalkozásokhoz és közösségekhez kerül. Ez a gazdasági támogatás segít fenntartani a helyi munkahelyeket, fejleszteni a helyi infrastruktúrát, és elősegíti a vidék fejlődését.



Az oldalon elhelyezett tartalom a GreenGo megbízásából a HVG BrandLab közreműködésével jött létre. A tartalom előállításában a hvg.hu és a HVG hetilap szerkesztősége nem vett részt.