Alsó húgyúti fertőzés vagy krónikus prosztatagyulladás?
A nők húgyúti fertőzéseiről jóval többet hallunk, mint a férfiakéról, pedig náluk ugyanúgy létezik a probléma. Ennek az lehet az oka, hogy míg a nőknél a rövidebb húgycső miatt gyakrabban fordul elő, addig a férfiaknál ritkábban, viszont jóval komolyabb szövődményei lehetnek.
„Bármilyen keveset ittam, állandóan vécére jártam” – osztja meg velünk észrevételeit kicsit szégyenkezve a 42 éves László. „De mindig csak keveset tudtam pisilni, miközben éreztem, hogy kéne még. Mintha tompán fájt is volna. Az volt az érdekes, hogy egyik nap szenvedtem ettől, másik nap kicsit jobban lettem. Ezért telt el sok idő, mire orvoshoz mentem. Abban bíztam, hogy elmúlik magától, de mivel vissza-visszatértek a panaszaim, ezért több hónap után rászántam magam, hogy felkeressek egy urológust” - mesélte.
Húgyhólyagunk a vizelet tárolására hivatott üreges, izmos falú szerv. Bár 400-500 ml vizeletet tudunk tárolni benne, a vizelési ingert már 300-350 ml vizeletmennyiségnél érezzük.
Egy-egy mosdólátogatás alkalmával 250-250 ml vizelet ürül, és hozzávetőleg ezt napi négy-ötször tesszük meg. Amikor a húgyhólyag vizelettel telítődik, egyúttal izmai összehúzódnak, a záróizmok pedig ellazulnak, és a vizelet távozik. Gyulladás esetén viszont a hólyag nem tud teljesen kiürülni, így a relatív újratelítődés miatt egyre gyakoribbá válik a vizelési inger.
Viharosan csap le vagy rejtőzködve?
Nem kívánságműsor, hogy épp melyik gyulladás alakul ki a dülmirigyben vagyis a prosztatában: hirtelen, viharszerűen lecsapó akut (AP) vagy hosszabb ideig lappangó krónikus gyulladás (CP).
Az akut prosztatagyulladás olykor egész riasztó tünetekkel robban be. akár nagyon hirtelen, egyik napról a másikra. A sürgető gyakori vizelési inger mellett égő, csípő érzéssel, magas lázzal, hidegrázással, hányingerrel, hányással, éjszakai vizeléssel, gát- és deréktáji, herékbe sugárzó fájdalommal, akár véres vizelettel vagy vizeletelakadással, izom- és ízületi fájdalommal adhat hírt magáról.
Az akut prosztatagyulladás kezelésében az ágynyugalom, a bő folyadékbevitel, a fájdalomcsillapítás és az antibiotikum-kúra lehet hatásos. Utóbbi akár 30 napig is eltarthat, és a kitenyésztett baktérium rezisztenciájától függően módosulhat.
A betegség súlyosbodhat, ha a baktérium szóródása miatt nagyon akadályozott a vizeletelfolyás. Ilyenkor az orvos a húgycső katéterezése helyett javasolhatja a hasfalon átszúrt húgyhólyag-lecsapolást. Ezért is érdemes már az első gyanús jeleknél felkeresni a szakorvost!
Az idült prosztatagyulladás – ellentétben az akut gyulladással – hosszabb idő alatt alakul ki, és lehet bakteriális vagy nem bakteriális eredetű. De vissza-visszatérő problémaként is hírt adhat magáról, mert szeret rejtőzködni. Legtöbbször csak akkor tűnik fel a férfiaknak – mint fentebb Lászlónak is –, amikor a vizeletürítési inger ellenére alig tudnak pár cseppet kipréselni.
A kis mennyiségű vizelet esetleg vért vagy gennyet is tartalmazhat, s mindezek mellett az érintettek csak igen kis sugárban képesek pisilni. Ugyancsak gyakori a csípő és égető érzés vizeléskor. Ez a betegség becsapós, mert nyugalmi időszakokban a beteg tünetmentes lehet, de a derék- és gáttáji diszkomfortérzés, a sürgetően gyakori vizelés megmarad. A lustaság, a halogatás („ej, ráérünk arra még”) ilyen esetekben sem kifizetődő!
A fertőzés tovább terjedhet, érintheti a herezacskót is, amely bőrpírral, duzzanattal és érzékenységgel jelezhet. Ha mindezek a tünetek 3 hónapja fennállnak, bátran kijelenthető, hogy krónikus gyulladásról van szó.
Nem is kérdés, hogy orvoshoz kell-e menni
Akár akut, akár krónikus gyulladásról van szó, ugye nem kérdés, hogy el kell-e menni orvoshoz? Akut esetben valóban szinte idő sincs gondolkodni ezen, olyan rohamosan súlyosbodhatnak a tünetek, de a krónikus változatnál igen sokan húzzák-halasztják a vizsgálatot.
Kétségtelen, hogy be kell vállalni a sokak által rettegett manuális prosztatakontrollt (végbélen keresztüli vizsgálat), ami némiképp kellemetlen lehet, viszont olykor elengedhetetlen a gyógyuláshoz. Emellett még kikérdezés, vizeletáramlás (uroflowmetria), ritkább esetben végbélen keresztül végzett ultrahangvizsgálat, majd vizelés után visszamaradt vizeletmennyiség mérése történik, illetve vérvétellel meg kell határozni a prosztataspecifikus antigént (PSA) is.
A PSA egy fehérje, amely kizárólag a prosztata szövetében termelődik. A normál PSA-szint 4-4,0 ng/ml. Ha 4-10 ng/ml közötti értéken mozog, az nagy eséllyel a gyulladás számlájára írható. Jó hír, hogy a mai modern gyógyszerek, lokálisan alkalmazható gyógynövény-tartalmú készítmény használata, illetve életmódbeli változtatások mellett már csak igen ritkán alkalmazzák a prosztatamasszást a férfiakon. Sokan úgy emlékeznek erre vissza, hogy nem csak fájdalmas, de elég bizarr terápia is.
Specifikus okok
A férfitársadalom fele, vagyis minden második férfi találkozik a prosztatagyulladás valamelyik válfajával élete során. Talán bonyolultnak tűnhet, de a betegséget nem csak akutként vagy krónikusként kategorizálhatjuk, hanem abból a szempontból is, hogy baktérium okozza-e, vagy pedig valami más ok húzódik meg a hátterében.
A fent leírtaknál a bakteriális eredetű gyulladásokat vettük górcső alá, de nem árt tudni, hogy olykor más okok is állhatnak a háttérben. Íme néhány példa:
- A prosztatát ért sérülések: focilabda, túlzott kerékpározás, rázkódással járó sportok (vizisí, jetski stb.)
- Prosztata megfázása: hosszú ideig viselt vizes úszónadrág, hideg helyen való ülés
- Gombás fertőzések vagy különböző vírusok, továbbterjedő húgyhólyag-fertőzés
- Szexuális okok: rendszertelen magömlés, bizarr szokások, nemi úton terjedő fertőzések
- Táplálkozás: cinkhiány vagy kevés folyadékfogyasztás esetén könnyebben begyulladhat a prosztata; gluténérzékenység, koffein-, alkoholintolerancia, vagy a túl csípős ételek szintén elősegíthetik
- Életmód: kevés alvás, mozgásszegény életmód – a legyengült immunrendszer nehezebben tud megbirkózni a gyulladásokkal
- Orvosi beavatkozás következményeként: katéter, vagy urológiai műtét utáni szövődmény
- Stressz: a folyamatos szorongás előbb-utóbb fizikai tüneteket okozhat
Hirdetés
OTT ENYHÍTI A TÜNETEKET, AHOL A PROBLÉMA VAN
A Proxelan végbélkúp klinikai vizsgálatokkal igazolt helyi hatású készítmény a prosztatagyulladás tünetei ellen, amely ott enyhíti a panaszokat, ahol a probléma van.
Az ápoló hialuronsav és gyógynövények kombinációja teljessé teszi a gyógyszeres kezelést, enyhítve a vizelési zavarokat, gáttájéki fájdalmakat. A szexuális aktivitást nem befolyásolja. Vény nélkül könnyen elérhető a legtöbb hazai patikában, ezért a fellángoló fájdalmak esetén azonnal használható, akár hosszú távon is.
Patikában kapható gyógyászati segédeszköz