szerző:
Tetszett a cikk?

A Mercedes legújabb kombija egyáltalán nem jön zavarba, ha elfogy alóla a kiváló minőségű aszfalt. Sőt, pontosan ilyen helyzetekben érzi igazán jól magát a légrugós, összkerékhajtású modell.

Az év elején volt alkalmunk alaposan letesztelni a közelmúltban kijött új Mercedes E-osztály kombi változatát, egész konkrétan egy E220d T-modellt. A hátsókerékhajtású tágas prémiumkombit gyorsan megszerettük, de például eszünk ágában sem állt volna elhagyni vele az aszfaltutakat, hiszen ezt a 27,4 millió forintos luxusautót nem éppen terepezésre találták ki. Most azonban itt a lényegében ugyanennyibe kerülő E220d 4Matic All-Terrain, amit kifejezetten az úttalan utakon közlekedésre optimalizáltak. Hazánkban ebből - sajnos - nincs hiány, így tulajdonképpen nem okozott különösebb nehézséget az újdonság határainak feszegetése.

László Ferenc

Miben más?

A csak és kizárólag kombi változatban gyártott All-Terrainről már a laikus szemlélődők is azonnal megállapíthatják, hogy ez itt bizony nem egy hétköznapi E-osztályos Merci. Az esetünkben citrin-barna színben pompázó autó kerékjárati íveit fekete műanyag betétek takarják, a lökhárítók egyedi kialakítással bírnak, alattuk védőelemek találhatók, ezen kívül a két vaskos matt-ezüst lamellás hűtőrács is terepjárós designt kapott. Említést érdemel továbbá a polírozott alumínium tetőkeret és a csillogó kivitelű díszléc szett. A lökhárítóba integrált kipufogóvég messziről jól mutat, közelről viszont már kevésbé, hiszen teljesen le van fedve:

László Ferenc

Túrabakancs

Alaphelyzetben 19 colos, tízküllős könnyűfémfelni jár a pénzünkért, a tesztautón viszont már egy feláras, ugyanekkora méretű, de sokküllős felnigarnitúra feszít. Szinténfeláras a 20 colos, öt dupla küllős felni, ami ugyan remekül néz ki, de egy ilyen terepjárásra optimalizált járgányra csak bizonyos fenntartásokkal ajánlható. Elöl és hátul is 245/45-ös, tehát a széria E-osztályénál némileg magasabb oldalfalú gumikat találhatunk. A kerekek miatt 14 milliméterrel, a légrugózás következtében pedig 15 milliméterrel nőtt a magasság, mely ily módon 29 milliméterrel haladja meg a normál E-osztályét.

László Ferenc

Ez a mintegy 3 centiméter ugyan nem tűnik soknak, a vezetőülésben azonban mégis megérezni. Szerencsére csak oly módon, hogy kicsit magasabb a vezetőpozíció, és úgy, hogy az All-Terrain esetleg dülöngélősebb lenne a kicsit magasabb súlypont miatt. A manuálisan állítható légrugózásnak köszönhetően a hasmagasság 121 és 156 milliméter között változhat. Ez ugyan nem a terepjárók 20-25 centiméteres hasmagassága, de az All-Terrain nem is az, hanem sokkal inkább egy terepes használatra optimalizált kombi.

László Ferenc

Terepes képességek

A középkonzolon lévő menetprogram-választó a szokásos Comfort, Eco és Sport mellett egy maximum 35 km/h tempóig használható All-Terrain üzemmódot is felvonultat. Ez a GLE-ből érkezett fejlesztés egyetlen gombnyomásra 20 millimétert emel a kasztnin, illetve a kipörgésgátlót és a blokkolásgátlót a terepes használathoz finomhangolja. A teszt során sokféle vízszintes földúton, kátyús mellékúton, köves kaptatón és meredek földes-füves szakaszon közlekedtünk, és nem titkoljuk, hogy a mi merészségünk előbb fogyott el, mint az All-Terrain tudása.

László Ferenc

A műszerfalon lévő két hatalmas kijelző közül a jobboldalin jeleníthető meg az új All-Terrain felhasználói felület. Ennek közepén az autónk virtuális modellje látható igen részletesen kidolgozva, olyannyira, hogy a kisautónak is ugyanúgy fordulnak a kerekei, mint ahogy mi az igazi autó kormányát forgatjuk. Terepezés közben remek dolog, hogy gyorsan leolvashatjuk többek közt a kormányszöget, a terepszöget, a fék- és a gázpedál pontos állását, illetve digitális iránytű megjelenítést is kapunk.

László Ferenc

Csend, béke, nyugalom

Az All-Terrain belsejében ugyanaz az otthonos hangulat fogad, ami az E-osztályból már ismerős lehet. Olyan ez az utolsó milliméterig, az alkatrészek anyagáig alaposan átgondolt beltér, mint egy high-tech mobil szanatórium. Vezetni persze sokkal nagyobb élmény egy Alfa Romeo Giuliát, de ha a wellness faktor többet nyom a latban, akkor egyértelműen a német autót válasszuk az olasz helyett. A hangszigetelés elképesztően jól sikerült, sem a motorhang, sem a szélzaj, sem pedig a mellettünk álló teherautó búgása nem hallatszik be. A kilencsebességes, akár a kormány mögötti fülekről is kezelhető automataváltóról csak jót tudunk mondani: mindig jókor, mindig jó irányban vált, villámgyorsan és nyaktépő fejbólintástól mentesen.

László Ferenc
László Ferenc

Az erő vele van?

A motorháztető alatt egy kétliteres, soros négyhengeres dízelmotor rejtőzik: a szupermodern öngyulladós erőforrás 194 lóerőt és 400 Nm-t állít elő. A négykerékhajtás és a magasabb kivitel miatt a 0-100-as sprint szintideje 7,7-ről 8 másodpercre nőtt egy normál E-kombihoz képest, a végsebesség pedig 235 helyett 231 km/h. Ezeket a nüansznyi különbségeket azonban a gyakorlatban egyáltalán nem érezni.

A tesztfogyasztás 7,5 literre jött ki, ami a sok nyári klímázás és az egyéb különbségek ismeretében igen korrekt az E220d kombival mért 7 literes értékünkhöz képest. Negatívum viszont, hogy az üzemanyagtartály alapáron mindössze 50 literes - a 66 literes opció már feláras extra.

László Ferenc

Terhelhetőség

Az alaphelyzetben 640 literes csomagtartó adott esetben akár 1820 literesre bővíthető, ráadásul mivel a hátsó kerékdobok között 110 centiméteres távolság van, a csomagtérbe elvileg akár egy normál raklap is befér. A hasznos terhelhetőség közel 750 kilogramm, és a légrugózásnak köszönhetően a karosszéria minden körülmények mellett azonos szintben van. Maximum 2,1 tonnás vontatmányt lehet a kocsi mögé kötni - a vonóhorog gombnyomásra hangtalanul bukkan elő a rejtekhelyéről, és nem meglepő módon a hatalmas csomagtérajtó is elektromosan mozog.

László Ferenc
László Ferenc

A padlót felhajtva egy másik tárolót kapunk, ahol nemcsak a szokásos defektjavítónak, hanem többek közt egy praktikus kis szétnyitható rekesznek is jutott hely:

László Ferenc
László Ferenc

Árak

Míg egy E220d 4Motion kombi 16,3 millió forinttól indul, addig ugyanezen jármű All-Terrain kivitele 17,1 millió forint, vagyis a terepes adottságokért 800 ezer forintért kér el a gyártó. Más kérdés, hogy tesztautónk árcéduláján 27,6 milliós összeg olvasható, ami többek közt a high-tech LED-fényszórónak, a designo beltérnek és a kiváló hangzású Burmester hifinek köszönhető. A hathengeres élvezetek 19,6 millió forint magasságában kezdődnek, ugyanis ennyibe kerül egy 258 lóerős "fapados" E350d All-Terrain.

Riválisok

Az egyik legfőbb rivális az ugyancsak vadonatúj Volvo V90 CC, mely D4-es dízelmotorral és manuális váltóval már 15,7 millió forint ellenében hazavezethető, automataváltóval pedig minimum 16,5 millió forintot kóstál. Ugyancsak komoly versenytárs az Audi A6 Allroad Quattro, mely 272 lóerős hathengeres dízelváltozatban 18,3 millió forinttól rendelhető.

László Ferenc

Konklúzió

+ : kiváló minőség, jól pakolható és variálható csomagtér, modern dízelmotor, 9-sebességes váltó, fejlett technológiai megoldások, légrugózás, négykerékhajtás, terepjáró üzemmód.

: csak két dízelmotor közül lehet választani, nincs lejtmenet szabályzó, alaphelyzetben kicsi üzemanyagtartály, magas ár.

Tehetős hegyi doktorok, hobbi vadászok és építési vállalkozók számára ideális választást jelenthet az E220d 4Matic All-Terrain. Ez a Mercedes azoknak készült, akiknek egyszerűen nem nyerik el a tetszésüket a mostanság egyre inkább a főáramba sodródott divatterepjárók, és inkább egy olyan hatalmas kombit választanának, ami gombnyomásra terepjáróssá változtatható.

És a legjobb az egészben, hogy belbecs tekintetében semmivel sem kapunk kevesebbet az All-Terraintől, mint egy normál E-osztályos Mercitől.

László Ferenc
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!