Medence lesen (x)
Bár hőségriadóktól terhesek az elmúlt egy-két év nyári hónapjai, mégsem mindegy, hogy milyen vízparti kikapcsolódással enyhülnek az izzasztó délutánok. Kánikula a házi medence partjáról, egy fővárosi fürdő vizéből vagy a wellness szállók jakuzzis élménymedencéiből, más-más kikapcsolódási formát és veszélyt rejtenek.
Fürdő van, üdíteni testem…! – ismert Kosztolányi sóhaja a nedves örömről, mit langy téával leöblítve az egyik legfrissítőbb relaxációs formaként értékelt a költő. Mára árnyaltabb a mesterséges vizek kínálta öröm és felszabadultság képe.
A láthatatlan tényezők számítanak a legtöbbet: döntően a medence víz tisztaságát biztosító gépészet és a kivitelezés felel a vízminőségért, mely a nagyobb volumenű beruházásoknál gyakran esik a költségcsökkentés áldozatául. Rosszul megépült vízforgatás eredményezheti a magas vegyszer felhasználást és az egészségtelen klórgőzös légteret, melynek rákkeltő hatását egyre több szakember hangoztatja. Wellness szállodák kontrasztos jelensége, hogy míg az ételkínálatban, a belső térben felhasznált „bio” anyagokban, a látszólag magas szolgáltatási színvonalban biztosítják a nagy összegért elvárható, kifogástalan minőséget, a medencék vízminősége alig felel meg ennek a követelménynek, a magas klórtartalom 3-4 nap után a vendégek ruháján hagy nyomot. A jelek könnyen észlelhetők, több mint gyanús, ha kifakul a fürdőruha, vagy a zárt medencetérben rövid idő alatt fejfájásos tünetek jelentkeznek.
Nagyobb uszodatechnikával foglalkozó cégek kimutatásából látható, hogy a magánmedencék építésének igénye megnőtt az elmúlt években. Évente mintegy 3000-3500 magán medence épül itthon. Sokan a nyári hónapok mellett az év fennmaradó részében is szeretnének fürdőzni, ezért vállalják a költséges, eltolható pavilonokkal fedett vagy a házba integrált medencék megépítését.
A közfürdők városi funkciója, közönsége is változik, az élményfürdők elterjedésével csökkent a csak úszni vágyok és gyarapodott a családos látogatók száma. A Magyarországra látogató turisták úti cél választásánál is oroszlánrésszel bír a fővárosi fürdőkultúra. Első helyen szerepel a hazánkba látogató külföldiek motivációi közt a magyar fürdők megismerése.
Új színfolt a palettán a 2009. július 15-én megnyílt Uszálystrand az Erzsébet-híd pesti hídfőjénél, mely a páratlan dunai panoráma mellett kínálja a strandolás élményét. A közel 100 m2 vízfelületű úszó és a 25 m2-es gyermek medence kivételesen tiszta vize éles kontrasztban áll a Duna ma még erősen szennyezett vizével. A magas műszaki színvonalú, jól megépített gépészeti technológia eredménye vitathatatlan.
A szövegben szereplő információkat a világ egyik legnagyobb uszodatechnikai vállalkozása, a spanyol Astral Pool magyarországi irodájának szakemberei bocsátották rendelkezésünkre. Az Astral Pool az Uszálystrand egyik fő szponzora. Az 1986-ban alapított spanyol cég berendezései a világban megépített minden negyedik medencében megtalálhatók. Már az 1992-es barcelonai és az 1996-os atlantai olimpia úszó számait is az Astral Pool medencéiben bonyolították. Azóta is a legtöbb nagy úszó világversenyen részt vesz a cég, legközelebb a római világbajnokságon biztosítja a medencéket és gépészetet.