A konferencia fő témáját az ISZOSZ által –több mint ezer megkérdezett közreműködésével –készített felmérés eredményeinek kiértékelése szolgáltatta, a nappali tagozatos diákok munkavégzésének indokait, jellemzőit , szociális hatásait kutatva.
A válaszadók nagyon nagy többsége természetesen anyagi okokból vállal munkát a tanulmányai mellett, de jelentős a diákmunkák tapasztalat-szerzésre, jó közösség kialakítására vonatkozó vonzereje is.
A szabadidős tevékenység finanszírozása mellett egyre nagyobb a diákok igénye a tanulmányi költségek,sőt a család megélhetésének elősegítésére ,amit az iskolaszövetkezeti tagság nyújtotta anyagi előnyöktől is remélnek.
Tanulmányi időszakban szinte minden jelentkező talál megfelelő munkalehetőséget, de a nyári szünetben is jelentős ( több mint kétharmados) hányaduk el tud helyezkedni.
Az iskolaszövetkezeti szféra környezetre gyakorolt hatásai rendkívül jelentősek: országosan évente 100-150 ezer diák talál munkát, biztosítja megélhetését a tanulmányi évek alatt; hozzájárulnak ezzel a gazdaságilag nehezebb helyzetűek a tanulmányi feltételek megteremtéséhez is.
A hallgatók, diákok első munkahelye általában az iskolaszövetkezet, felelősségtudatuk nagyfokú biztonság mellett, szervezett munkakörülmények között fejlődik, kialakulhat a későbbiek során hasznos tudatos, magára is igényes munkavállalói felfogásuk.
Az iskolaszövetkezetek keretein belüli munkavégzés során a tagok életpálya-esélyei is nőnek, komoly szervezési, irányítási tapasztalatokra szert téve a szakmai referenciák mellett.
A szakmai előadásokat követő pódium-beszélgetés témája az iskolaszövetkezetek vállalati,intézményi megrendelőkre vonatkozó kedvező ( hatékonyság-növelő, költségkímélő) hatásainak elemzése volt.
A konferencia teljes anyaga megtekinthető a www.iszosz.hu honlapon ,lehetőséget adva bármilyen kiegészítésre is.