szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az eddigi ötről nyolc hétre nő hétfőtől a férfiaknak a gyerekük megszületése után járó szabadság időtartama Spanyolországban. A két hónapnyi szabadság örökbefogadás esetén is megilleti a szülőt.

Az előírások alapján az első két hét kivétele meghatározott, de a fennmaradó hat hetet a gyerek egyéves koráig felhasználhatja szabadságként az apa, akár megszakításokkal is. A Spanyolországban április elsején hatályba lépett jogszabály szerint az apasági szabadság nem ruházható át az anyára.

A rendelkezésről március elsején határozott a szocialista spanyol kormány azzal a céllal, hogy fokozatosan egyenlővé tegye a két szülőt megillető szabadság idejét. A jogszabály értelmében az apasági szabadság 2020-ban 12 hétre emelkedik, és 2021-re éri el az anyáknak most járó 16 hetet.

Az előzetes számítások szerint az intézkedés ebben az évben az államnak 226 millió eurós, a munkáltatóknak pedig 53 millió eurós költséget jelent. A spanyol állami közlönyben most megjelent és ezzel életbe lépett jogszabálynak harminc napon belül meg kell kapnia a parlament jóváhagyását is, különben semmissé válik.

A négy hét múlva esedékes előrehozott parlamenti választások miatt a törvényhozást már feloszlatták, ezért a feladatkörét ilyenkor ellátó hatvanfős testület szavaz majd a rendelkezésről, várhatóan még ezen a héten. Spanyolországban az apasági szabadságot legutóbb tavaly módosították, az akkori konzervatív néppárti kormány növelte négyről öt hétre.

Még több Élet + Stílus a Facebook-oldalunkon, kövessen minket:

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Csatlós Hanna Élet+Stílus

A szabadságharc tényleg beindította a szerelmet

Az 1848-49-es forradalomról és szabadságharcról általában annyit tudunk, amennyit a korabeli értelmiség, a politikusok és az írók, költők erről megírtak. De hogy élte meg a sorsfordító eseményeket a hétköznapi ember? Álltak-e nők a délceg honvédek mellett, mikor csatába indultak? Divat volt-e a borotválkozás a szakállas, bajszos tablóképek korában? A kérdésekre a Guerilla című film rendezője, Kárpáti György Mór és Fónagy Zoltán történész válaszoltak.