szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Pokorny Lia, Réti Adrienn, Udvaros Dorottya, Gryllus Dorka, Szinetár Dóra színészek és ​Bojár Iván András környezetvédelmi aktivista, művészettörténész kezdeményezésére számos magyar művész és kutató csatlakozott ahhoz a nemzetközi nyilatkozathoz, amely kimondja: nem térhetünk vissza az eddig "normálisnak" hitt életünkhöz.

Ismert és elismert magyar tudósok és művészek is felhívást intéztek a vírus utáni időszakra, egy új időszámítás kezdetére. Ezzel Juliette Binoche és Aurelien Barrau asztrofizikus a párizsi Le Monde-ban megfogalmazott felhívásához csatlakoztak, amelyet nyilatkozatukkal azóta a világ számos országából művészek támogattak. Úgy mint Pedro Almodovar, Wim Wenders, Adam Driver, Penelope Cruz, Willem Dafoe, Jane Fonda, Ralph Fiennes, Eva Green, Ricky Martin, Alejandro Gonzales Inarritu és Tarr Béla.

Madonna és Tarr Béla egyszerre kéri: ne térjünk vissza normalitásba a járvány után

Nem elegendő a klímaváltozás megállításához az üvegházhatású gázok kibocsátásának a koronavírus-járvány miatt bekövetkező csökkenése - közölte Meteorológiai Világszervezet (WMO), arra sürgetve a kormányokat, hogy a járványból való kilábalás terveibe integrálják a klímaváltozási akcióterveket is.

Más magyar művészek csatlakozását a felhíváshoz Pokorny Lia, Réti Adrienn, Udvaros Dorottya, Gryllus Dorka, Szinetár Dóra és ​Bojár Iván András kezdeményezték, mostanra pedig több tucatnyian alkotók, művészek, illetve biológus, főlevéltáros, irodalomtörténész, közgazdász, építész, egyetemi tanárok és filmesek álltak a kezdeményezés mellé.

A Ne térjünk vissza a "normálishoz"! című nyilatkozatukban kifejtik, hogy a koronavírus-járvány tragédiája annak vizsgálatára késztet bennünket, hogy mérlegeljük, "mi az emberi életben ami fontos és mi az, ami nem. Mi elengedhetetlen és mi az, amit elengedhetünk régi életünkből? Fölösleges bárkinek is abba a hitbe ringatnia magát, hogy a világjárvány után, minden ugyanúgy folytatható, ahogyan korábban, s a totális összeomlás majd magától elkerül bennünket."

Nyilatkozatukban felszólítják a világ vezetőit és az embertársainkat, hogy lássunk hozzá a világgazdaság, a közös és egyéni céljaink, az ezeket megalapozó értékrendszerek felülvizsgálatához és alapos átalakításához, mert "a légszennyezés, az éghajlatváltozás és a még fennmaradt természeti értékeink megsemmisülésének fenyegetettsége a szakadék szélére juttatta az emberiséget."

Vissza kell vennünk a féktelen fogyasztából, a szakadatlan növekedés megszállott hajszolásából, visszafogodtabb életet kell élnünk, radikális változásokra, új időszámításra van szükség fogalmaznak, és hozzáteszik, hogy üdvözölnek "minden olyan eddigi és elkövetkezendő kezdeményezést, amelyek egy tudatosan környezetkímélő országgá tesznek minket".

"Nem elég visszatérni a normális kerékvágásba, hanem át kell gondolni, tényleg normális-e az"

Pánikvásárlás, az egészségügyi dolgozók ellátása és taps este nyolckor. Milyen hagyományai vannak itthon a közösségi segítségnyújtásnak és miért erősebb az összetartás, mint gondoljuk? Gagyi Ágnes katasztrófaszociológus azt mondja, ha a járvány legyőzése nem hoz morális váltást, akkor nem fogunk tudni védekezni egy súlyosabb katasztrófa ellen. Interjú.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!