szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az embriók akkor fogantak meg, amikor a mostani apjuk még csak 5 éves volt.

Sikertörténetet tett hírré az amerikai Nemzeti Embrióadományozó Központ (National Embryo Donation Center): október 31-én jött világra Lydia és Timothy Ridgeway, egy ikerpár, akik valójában 1992-ben fogantak meg. Harminc éven át voltak lefagyasztva az embrióik, amelyeket végül Rachel Ridgeway méhébe idén ültettek be, és az embriókból egészségesen kifejlett újszülöttekként köszönthették őket újdonsült szüleik.

Az apa, Philip Ridgeway mindössze 5 éves volt, amikor a magzatokat lefagyasztották – nyilatkozta a férfi a CNN-nek. Ezzel pedig rekord is született, ilyen hosszú időn át tartó magzatlefagyasztásból eddig még nem sikerült világra segíteni babákat. Az eddigi rekordtartó a 2020-ban született Molly Gibson volt, akinek az emberióját 27 éven át tartották mínusz 200 fok körüli hőmérsékleten egy folyékony nitrogént tartalmazó tartályban.

Philip Ridgeway hozzátette, hogy Lydia és Timothy ugyan még egy hónaposak sincsenek, különleges világra jövetelüknél fogva mégis a legidősebb gyerekeiknek számítanak a már meglévő 8, 6, 3 és 2 éves gyerekeik mellett.

 

Mi is az embrióadományozás?

Lydia és Timothy egy lombikprogramban részt vevő, anonim pár ivarsejtjeiből fogantak meg annak idején. A lombik-eljárásnál gyakran több petesejtet szívnak le és termékenyítenek meg, mint amennyit be lehet ültetni, és a felesleget megsemmisítik vagy lefagyasztják kutatási célokra, későbbi beültetésre saját célra, vagy a lefagyasztott embriót oda is lehet adományozni az Egyesült Államokban például a knoxville-i Nemzeti Emberióadományozó Központnak, hogy aztán egy rászoruló pár, mint amilyen Philip és Rachel Ridgeway, élni tudjanak a beültetés lehetőségével. A központ egy keresztény magánvállalkozás, így például ki van kötve, hogy csak olyan, egy férfiből és egy nőből álló párok kereshetik fel őket, akik minimum 3 éve házasok.

Szigorú irányelvek mentén zajlik a donáció is, az emberiókat például szűrik, nehogy valamilyen fertőzés hordozói legyenek. A Ridgeway házaspár a beültetési procedúra legelején kaptak egy donorlistát is, ahol az nem volt megjelölve, hogy az egyes magzatok mióta vannak lefagyaszta, az viszont igen, hogy mi a genetikai és egészségügyi előtörténetük, az eredeti szüleik milyen nemzetiségűek, hány évesek voltak, milyen végzettségűek voltak, és milyen hobbikkal rendelkeztek.

Ridgewayék számára február 28-án olvasztottak ki 5 embriót, ebből 3 maradt életben – kutatók szerint egyébként is 80 százalék a túlélési ráta a felolvasztás folyamán. Ezt követően az anya, Rachel Ridgeway úgy döntött, hogy megpróbálkozik mindhárom embrió beültetésével annak tudatában, hogy az orvosa előre figyelmeztette: az komplikációkkal járhat, és az egy embrió beültetését szokták javasolni. Végül március másodikán a háromból két magzat mégis sikeresen átkerült az anya méhébe, és fejlődött tovább komplikációk nélkül.

Tanulmányok szerint annak az esélye, hogy a fagyasztott embrióból élve szülessen meg a gyerek, 25-40 százalék.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!