Háború Ukrajnában
Több mint három éve tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Ahogy arról korábban beszámoltunk, pénteken belázasodott Ferenc pápa, ezért lemondták az aznapra tervezett audienciákat.
Ferenc pápa belázasodott, lemondta az audienciákat
A katolikus egyházfő enyhe láza miatt maradt el a program.
Pünkösdvasárnapra azonban már jobban lett és a Szent Péter-bazilikában mondott beszédet.
„Hihetetlen, hogy az ember mennyi rosszra képes”
- jegyezte meg Ferenc pápa a világban jelenleg zajló háborúkra utalva.
Ferenc pápa délben, az apostoli palotának a Szent Péter térre néző ablakából Szűz Mária közbenjárását kérte a háborútól sújtotta népek békéje érdekében, kiemelve a pápa által mártírnak nevezett Ukrajnát.
Pénteki gyengélkedése után a katolikus egyházfő személyesen, de ülve vezette a pünkösdi misét, amelyet az oltárnál Joao Braz de Aviz bíboros mutatott be, a Megszentelt Élet Intézményeinek és az Apostoli Élet Társaságainak Kongregációjának a vezetője.
Ferenc pápa szombaton felkereste a RAI olasz közmédia vallási szerkesztőségének római stúdióit, ahol egy júniusi műsorba rögzítettek vele interjút. Ez volt az első alkalom, hogy egy pápa maga látogatott el egy tévéstúdióba, és nem a hivatalában fogadta az interjút készítő tévéseket.
Pünkösdhétfő a hetvenes évek óta nem számít pirosbetűs ünnepnek Olaszországban.
Vasárnap délben viszont visszatért a római Pantheonba a pünkösdi hagyomány, mely alapján délben az ókori műemlék mennyezeti nyílásából vörös rózsaszirmokat hullajtottak alá a tűzoltók, a Szentlélek alászállásának jelképeként.