szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az alelnök már erre a slágerre vonult be, amikor látogatta meg a kampányközpontját Joe Biden visszalépése után.

Beyoncé engedélyt adott Kamala Harrisnek, hogy a Freedom című számát használja 2024-es elnöki kampányának hivatalos dalaként – írja az Independent. Harris hétfőn Wilmingtonban, Delaware államban állt kampánycsapata és támogatói elé, miközben Beyoncé 2016-os Lemonade albumának utolsó előtti dala, a Kendrick Lamar rapperrel közös Freedom szólt a háttérben

A kampányrendezvény előtt Harris stábja engedélyt kért Beyoncé csapatától a dal felhasználására. A 32-szeres Grammy-díjas énekesnő egyébként nemcsak arra adott felhatalmazást, hogy dalát egyszer lejátszhassák, hanem abba is beleegyezett, hogy a Freedom legyen Kamala Harris elnökjelölti kampányának himnusza. 

Beyoncé slágere egyértelmű politikai áthallásokkal bír a szerzője, Carla Marie Williams szerint. „Ez egy spirituális dal, de egyben politikai is, mert azt üzeni, hogy folytatni fogjuk a menetelést” – mondta Williams. A dalszövegben felfedezhetjük a Demokrata Párt egyik szimbólumát, a kék színt: „Tell the storm I’m new/ I’mma walk, I’mma march on the regular/ Painting white flags blue” („Mondd meg a viharnak, hogy új vagyok/ Menni fogok, menetelni, mint mindig/ A fehér zászlókat kékre festem”).  

A számnak egyúttal kellően magabiztos hangvétele is van, ami kimondottan alkalmassá teszi arra, hogy az elnökjelölti kampány himnuszává váljon: „Cause I need freedom too!/ I break chains all by myself/ Won’t let my freedom rot in hell/ I’ma keep running, ‘cause a winner don’t quit on themselves” („Mert nekem is kell szabadság/ Egyes egyedül töröm a láncokat/ Nem hagyom, hogy a szabadságom a pokolban rohadjon/ Rohanni fogok/ Mert a nyertesek nem lépnek vissza”) 

Kamala Harris, a mémkirálynő

Idegesítően nevet? Kínosan táncol? Sületlenségeket beszél? A mémgyárban épp ezek a hozzávalók számítanak a legtökéletesebb alapanyagnak. Kamala Harris rengeteg ismeretlen alkotót inspirált, a róla készült mémek pedig megbízhatóan táplálják az ismertségét. Kérdés, hogy ez a kiterjedt internetes jelenlét mire lesz elég a szavazásnál.

Nem mindenki járt el azonban ilyen jogszerűen a népszerű zenék politikai rendezvényeken való használata során. Donald Trump többek között Sinéad O’Connor, Rihanna, Elton John és Adele slágereit is megpróbálta már engedély nélkül felhasználni saját kampányrendezvényein – utólag mindegyik előadó megtiltotta dalainak jövőbeli felhasználását a republikánus elnökjelöltnek. Amikor Trump 2016-ban Bruce Springsteen Born in the USA című dalát játszotta le a kampánygyűlésein, Springsteen ahelyett, hogy bíróságra ment volna, inkább elkezdett kampányolni Trump akkori ellenfelének, Hillary Clintonnak. Emiatt végül annyira meggyűlölték dalát a republikánus gyűlések résztvevői, hogy inkább levették azt a műsorról. 

Úgy tűnik, Trump nem igazán tanult ezekből az esetekből, mert a múlt heti Republikánus Nemzeti Konvención Sam & Dave Hold On, I’m Coming című, 1966-os slágerére vonult be a színpadra. A dal egyik szerzője, David Porter az Independentnek elmondta, hogy a volt elnök soha nem kért tőle engedélyt arra, hogy a zenéjét politikai kampányban használja fel. „Nem akarom, hogy bármelyik dalomat politikai kampányokban használják. Azért hozunk létre zenét, hogy felemeljük az embereket, és nem azért, hogy megosszuk őket” – nyilatkozta a dal szerzője. 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!