Szeretne azonnal értesülni a legfontosabb hírekről?
Az értesítések bekapcsolásához kattintson a "Kérem" gombra!
Az értesítés funkció az alábbi böngészőkben érhető el: Chrome 61+, Firefox 57+, Safari 10.1+
Köszönjük, hogy feliratkozott!
Hoppá!
Valami hiba történt a feliratkozás során, az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
Már feliratkozott!
A böngészőjében az értesítés funkció le van tiltva!
Ha értesítéseket szeretne, kérjük engedélyezze a böngésző beállításai között, majd az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
Néhány éve rejtélyes módon tűnt fel Norvégia partjainál. Először azt feltételezték, hogy orosz kém volt, de egy szakértő most teljesen más elmélettel állt elő.
Öt évvel ezelőtt egy szelíd, hámot viselő beluga vagy más néven fehér bálna jelent meg Norvégia partjainál, és rögtön címlapokra is került, mivel a helyiek azt hitték, egy orosz kémmel van dolguk. El is nevezték az állatot Hvaldimirnak – a hval norvégul a bálnát jelenti, egyébként pedig az orosz elnök nevére utal.
Egy bálnaszakértő, Dr. Olga Spak most felülbírálta a „kémelméletet”, szerinte ugyanis a bálna valójában az orosz hadsereghez tartozott, és a bázis őrzésére képezték ki, de mivel „huligán” volt, elszökött.
Oroszország eddig nem volt hajlandó sem megerősíteni, sem cáfolni, hogy a fehér bálnát az orosz hadsereg képezte volna ki, de Dr. Spak száz százalékig biztos ebben. A szakember a kilencvenes évektől kezdve foglalkozott tengeri emlősök kutatásával Oroszországban, mielőtt 2022-ben vissza nem tért szülőhazájába, Ukrajnába.
Amikor öt évvel ezelőtt felbukkant a titokzatos bálna, az egyik halász csónakját kezdte el súrolni. „Hallottam olyan bajba jutott állatokról, amelyek ösztönösen tudták, hogy segítségre van szükségük az emberektől. Arra gondoltam, hogy ez egy okos bálna” – mesélte a BBC dokumentumfilmjében Joar Hesten. MIndenestre nagyon szokatlan volt az egész: az állat nagyon szelíd volt, hámot viselt, amelyen angolul ez a felirat volt olvasható: „Equipment St Petersburg”, vagyis Szentpétervárhoz tartozott.
A halász segített a bálnának megszabadulni a hámtól. Az állat ezek után a közeli Hammerfest kikötőjében élt hónapokig. A rejtélyt tovább duzzasztotta, hogy a bálna látszólag képtelen volt halat fogni, viszont szórakoztatta az embereket, bökdöste a fényképezőgépeiket, sőt egy alkalommal még egy mobiltelefont is visszaadott. A szakértők ebből azt a következtetést szűrték le, hogy a bálnát kiképezték arra, hogy az orrával megcélozzon mindent, ami célpontnak tűnik. De hogy pontosan mire képezték ki, és melyik intézményben, arra nem tudtak rájönni.
Dr. Spak az oroszországi forrásai alapján azt mondta, hogy amikor az állat feltűnt Norvégia partjainál, a tengeri emlősökkel foglalkozó orosz közösségből visszajött az üzenet, hogy eltűnt egy Andruha nevű beluga bálna. Dr. Spak szerint a bálnát először 2013-ban fogták be az Okotszki-tengerben. Egy évvel később egy szentpétervári delfinárium tulajdonában lévő létesítményből az orosz sarkvidéki katonai programba került, ahol kiképzői és állatorvosai továbbra is kapcsolatban maradtak vele. Szerinte az oroszok bíztak abban, hogy az állat nem fog elúszni, amikor elkezdtek nyílt vízben dolgozni vele, de nem így történt.
A szökevény bálna történetének sajnos nincs happy endje. Megtanult ugyan gondoskodni magáról, és többször látták még a norvég partoknál, sőt 2023 májusában Svédország partjainál is felbukkant, de idén szeptemberben már csak a holttestét találták meg az egyik norvégiai város mellett vizekben. A norvég rendőrség szerint semmi sem utal arra, hogy emberi tevékenység okozta volna közvetlenül a fehér bálna halálát. A boncolás során kiderült, hogy Hvaldimir/Andruha azután pusztult el, hogy egy bot a szájába fúródott.
Bár a NER prominensei egyértelműen Trump mellett tették le a garast, a WSJ szerint több vitás pont volt a két ország közt, amelyek aligha oldódtak meg mára.