szerző:
Székács Linda
Tetszett a cikk?

Havonta akár több napon keresztül nehezítheti meg nők tömegeinek mindennapjait a menstruációs fájdalom, aminek enyhítésére sokszor még a fájdalomcsillapító és görcsoldó szerek sem bizonyulnak elégnek. Erre jelenthetnek megoldást a különböző, hővel enyhítő eszközök, például a mikróban melegíthető plüssök és akár egy egyszerű, forró vízzel bevont melegvizes palack is.

A Women’s Health Concern 2022-es publikációja alapján a nők mintegy 80 százaléka tapasztal menstruációs fájdalmat az élete során. Hogy ez milyen erősségű és milyen tüneteket okoz, az változó, a kutatás alapján azonban a nők 5-10 százaléka olyan erős görcsöket él át a menstruációja első napjaiban, hogy az a mindennapi életükben is hátráltatja őket.

A fájdalom enyhítésére a leggyakoribb eszközök a fájdalomcsillapító és görcsoldó tabletták, amik szerencsés esetben nagyjából 30 perc alatt képesek felszívódni, és néhány órára enyhítik a fájdalmat. Vannak viszont alternatív megoldások is, ha valaki nem szívesen nyúl a tabletták után, vagy úgy érzi, azok nem hatnak elég gyorsan.

Mi okozza a menstruációs fájdalmat?

A menstruációs görcsök oka a méh falának összehúzódása, amit az úgynevezett prosztaglandin nevű hormon okoz. Ezek az összehúzódások segítik a megvastagodott méhnyálkahártya kilöködődését, ami a menstruációs ciklus elején jött létre, hogy a női szervezet készen álljon egy esetleges terhesség befogadására.

A folyamat a görcsökön kívül is számos egyéb kellemetlen tünettel járhat. Az alhasi fájdalom mellett okozhat például derék- és medencefájdalmat, puffadást, ízületi és izomfájdalmakat, fejfájást, hányingert és hányást.

Ha a méh összehúzódásai túl erősek és intenzívek, az nyomást gyakorol a közeli erekre, ezáltal a méh izomszövetének oxigénellátása megszűnik, ez okozza gyakorlatilag a fájdalmat

magyarázza Ramona Fasula holisztikus életmódtanácsadó.

A fizikai tünetek mellett a menstruációval járó kellemetlenségek a lelkiállapotra is hatással lehetnek. Az UVA Health kutatása szerint a nők körülbelül 61 százaléka hangulatingadozást és szorongást is tapasztal a menzeszét megelőzően és annak ideje alatt, jellemzően az első 1-2 napban.

Shutterstock

Hőben az enyhülés

A menstruációs fájdalom enyhítésére különböző eszközök egész tárháza elérhető a hagyományos fájdalomcsillapító szereken és az alternatív, jellemzően növényi alapú teákon és illóolajokon túl.

Lehet például vásárolni elektromos derékmelegítő és masszázsövet vagy tapaszt, sütőben vagy mikróban felmelegíthető hőpárnát és plüssbevonatú forróvizes palackot is. De ugyanezen az alapon szinte azonnali enyhülést hozhat egy törölközőbe vagy takaróba csavart melegvizes műanyagpalack és egy forró zuhany vagy kádfürdő is.

A közös mindezekben a hő, ami a Medical News Today szerint segít ellazítani az izmokat, ezáltal pedig enyhíti a görcsöket, de fokozza a hasban a vérkeringést is, ami szintén csillapítja a fájdalmat és a haspuffadást.

Csak ne túl forrón

Junyoung Jo és Sun Haeng Lee dél-koreai kutatók 2018-ban megjelent publikációja alapján a körülbelül 40-45 fokra melegített eszközök nagyjából 1 centiméter mélységig fejtik ki a hatásukat.

Ennél magasabb hőfokra nem is javasolt melegíteni ezeket, mert égési sérülést okozhatnak.

A sütőben és mikróban felmelegíthető plüssöket gyártó Warmies honlapján és azok céduláin például arra figyelmeztetnek, hogy a menstruációs fájdalomra alkalmazott plüssöket 600-800 wattos mikróban maximum 90 másodpercig, 850-1000 wattos eszközben pedig maximum 60 másodpercig érdemes melegíteni. Amennyiben pedig a mikró tálcája nem forog, elég mindössze 10-20 másodperc is. Ezen felül az eszköz túlmelegszik és sérülést okozhat.

Hasonló szabályok érvényesek a plüsshuzattal bevont melegvizes palackokra is. Ezeket szigorúan csak a háromnegyedükig kell forró vízzel feltölteni, majd a záródugóval biztonságosan lezárni, hogy ne nyíljanak ki. A palackra tilos ráülni és érdemes az állapotát rendszeresen ellenőrizni, maximum 2-3 évente pedig újat beszerezni, hogy biztosan ne okozzon súlyos égési sérüléssel járó balesetet.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!