szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

„Oda kellett mennünk Mengele és a többi szelektáló tiszt elé” – emlékezett vissza a 93 évesen elhunyt Kun György.

2025. február 5-én, 93 éves korában elhunyt Kun György gépésztechnikus, az auschwitzi ikerkísérletek utolsó magyar túlélője. Testvérével, bár nem voltak ikrek, mégis közéjük kerültek 1944-ben Auschwitz-Birkenauban, írja a Szombat.

Kun György 1932 januárjában született Vállajon, Kuhn vezetéknéven anyakönyvezték. A fiúnak ugyanazon év decemberében öccse született, István. Kun György 1999-ben adott interjút a Soá Alapítványnak, a lap ebből idéz.

A Kuhn családot 1944 májusában Auschwitz-Birkenauba deportálták. „Oda kellett mennünk Mengele és a többi szelektáló tiszt elé. Mi, négyen egymás mellett mentünk. Az öcsémmel majdhogynem egyforma magasak voltunk, és egyforma ruhát viseltünk. Anyám fogta a kezünket. Apám ment mellettünk. Apámat elválasztották tőlünk: őt jobbra küldték. Akkor még nem tudtuk, hogy ez mit jelent.”

A szelektáló Mengele a két, nagyjából egykorú és egyformán öltözött fiút meglátva, azt kérdezte édesanyjuktól: „Zwillinge?” Ikrek? Anyjuk nem tudott németül, a kérdésre mégis ösztönösen igennel válaszolt, írja a lap.

Mengele a transzportokból kiválasztotta az ikreket, közéjük került Gyuri és öccse, a nála 11 hónappal fiatalabb Pista is. Édesanyjukat akkor, a birkenaui rámpán látták utoljára.

Kun György tisztán emlékezett Mengelére, lengyel asszisztensére és sok másra. Tanúvallomásában felidézte, hogy minden gyerek rettegett, amikor vizsgálatra kellett menniük, akár a birkenaui „cigány lágerben” lévő Mengele-rendelőbe, akár a másik, auschwitzi rendelőbe: soha nem tudták, mi fog történni velük. Fényképeket és röntgenfelvételeket készítettek róluk és testük minden egyes részletéről. Megvizsgálták a hajukat és a szemüket, injekciókat kaptak, és gyakran vettek tőlük vért.

Kun György édesanyját Auschwitzban meggyilkolták, apja újranősült, ő testvérével a háború után cionista és hitközségi árvaházakba került. Élete végéig Budapesten élt, testvére, Pista, 1956-ban az Egyesült Államokba vándorolt ki, és 1961-ben halt meg. Kun Györgynek egy lánya és két unokája született, írja a Szombat.

Mengele előtt kellett balettoznia Auschwitzban a 17 éves magyar lánynak

Bár Éger Edit tudta, hogy Mengele küldte gázkamrába a szüleit, összeszorított foggal a Kék Duna-keringőre kellett táncolnia az emberkísérleteiről hírhedt náci orvos előtt. A lány túlélte a holokausztot, 70 évvel később a CNN-nek mesélt.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!