szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Nemzeti Filmintézet igazgatója hangsúlyozza, hogy filmje nem kap pénzt a Filmintézettől, de ettől még rengeteg közpénz vagy közpénz közeli forrás segíti a Magyar menyegző létrejöttét.

Egyre több magyar filmrendező nem kap lehetőséget arra, hogy leforgassa a filmjét, egyre többen kényszerülnek aprópénzért, szívességi alapon forgatni, és tavaly már több állami támogatás nélküli film készült, mint támogatott, sőt az így készült filmeket többen is nézték meg tavaly – ahogy azt korábbi cikkünkben is megírtuk.

Eközben Káel Csaba filmügyi kormánybiztos, a Nemzeti Filmintézet (NFI) vezérigazgatója már forgatja személyes ihletettségű, a magyar néptáncot bemutató nagyjátékfilmjét Magyar menyegző címmel, amelynek nem nyilvános a költségvetése, ám a Telex úgy tudja: kétmilliárd forint áll Káel rendelkezésére. Összehasonlításul: ennyiből akár négy-öt átlagos költségvetésű nagyjátékfilm is el tud készülni, de készültek tavaly olyan filmek is, amelyeknek költségvetésének a kétmilliárd forint a százszorosa.

Kovács Bálint: Az év, amikor kivégezték a magyar filmet

Most először történt olyan a rendszerváltás óta, hogy a független filmek sikeresebbek voltak, mint az államilag támogatottak, aminek lehetne örülni is, de nem érdemes. Vélemény.

A film költségvetéséről szólva az alkotók siettek leszögezni, a személyesen Káel által vezetett NFI nem ad pénzt a projektre. A Telex ugyanakkor megírta: a költségvetést nagyrészt a magyar közmédia (MTVA), valamint a magyar állam és a Mol által létrehozott Új Európa Alapítvány dobta össze. Ebből Lajos Tamás, a film producerének nyilatkozata szerint úgy 750 millió forintot biztosított az MTVA. A Színház- és Filmművészeti Egyetem állami einstandjában is szerepet vállaló Lajos Tamás a NER jelenleg legkedveltebb producere: szinte minden nagyszabású kurzusfilm az ő nevéhez kötődik, de még Oscarra is felterjesztette Magyarország olyan filmjeit is, amelyről minden filmszakértő pontosan tudta, hogy esélye sincs bekerülni a jelöltek listájára.

A Telex kérdésére a produkció annyit mondott a film költségvetéséről, hogy „a magyarországi filmgyártási gyakorlatban állami szervektől független, projektalapon működő filmelőállító vállalkozások készítik a filmeket különböző finanszírozási forrásokból”. A Mol – Új Európa Alapítvány is csak annyit írt a portálnak, hogy „a kulturális értékek támogatása” fontos nekik, ezért álltak a film mellé. „A Molban 10,49 százalékos tulajdonrésszel benne levő alapítvány költéseinek elvileg nyilvánosnak kellene lenniük, a hivatalos oldalon azonban nincs információ az eddig általuk támogatott nagyobb projektekről” – jegyzi meg a Telex. Az alapítvány kuratóriumi elnöke a miniszterelnök beszédein többször feltűnt Miklósa Erika. A kuratóriumi tagok között ott van Demeter Szilárd és Schmidt Mária is.

Ahogy arról már korábban beszámoltunk, a Telex megkereste az MTVA-t is, de az évi 100 milliárd forintnál is több közpénzből működő közmédia – a portál megfogalmazása szerint – úgy reagált, „mintha az MTVA a Szuverenitásvédelmi Hivatal sajtóosztályaként válaszolt volna a kérdésekre”. Érdemi válasz helyett ugyanis azt írták: „Válaszunk megküldése előtt kérjük, hogy hivatalos formában közöljék: milyen külföldi vagy külföldi tulajdonban lévő szervezettől vagy magánszemélytől, milyen összegű támogatást kaptak 2023. január 1. óta. Szeretnénk tudni, kinek a megbízásából kérnek adatokat, s az nem ellentétes-e a magyar jogszabályokkal. Gyors visszajelzésüket előre is köszönjük, hogy mielőbb megválaszolhassuk kérdéseiket!”

Az MTVA szuverenitásvédelmi válasszal reagált a Telex kérdéseire

A lap eredetileg arról érdeklődött volna a közmédiánál, hogy mekkora állami támogatást kapott Káel Csaba új filmjének készítéséhez.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!